Yearly News Archives: 2012

HPU hosts National Association of Baptist Enrollment Professionals

BROWNWOOD – July 19, 2012 – Howard Payne University hosted the annual conference of the National Association of Baptist Enrollment Professionals (NABEP) on campus July 16-18. Kevin Kirk, assistant vice president for enrollment management at HPU, finished his term as the group’s president during the conference.

“I have had the honor of serving as president to this organization this past year and hosting the conference is a great way to finish out my term,” Kirk said. “Our colleagues were here to learn, fellowship and be encouraged in their ministry to young people and their families seeking a Christian higher education.”

nabep_group_photo_for_webThe event brought enrollment professionals from 12 Baptist universities and five states to Brownwood. The theme was “NABEP RoundUp 2012” and HPU’s Office of Admission set the scene with cowboy hats, boots, a rubber-band gun shooting range, a trip to a ranch and more. Ouachita Baptist University, of Arkadelphia, Ark., co-hosted the event.

Other participating schools were Baylor University, East Texas Baptist University, Hannibal-LaGrange University, Hardin-Simmons University, Houston Baptist University, Mississippi College, Missouri Baptist University, Oklahoma Baptist University, Southwest Baptist University and University of Mary Hardin-Baylor.

NABEP provides networking and professional development opportunities for Baptist colleges and universities throughout the United States. The group currently consists of 25 member schools.
###

Photo cutline: HPU hosted enrollment professionals from 12 Baptist universities throughout the U.S. during NABEP’s annual summer conference.

HPU honors 246 for academic success during spring semester

BROWNWOOD – July 19, 2012 – Howard Payne University honored 246 students for academic success during the spring 2012 semester. Students must earn a 4.0 grade point average to be named to the President’s List, a 3.65-3.99 grade point average to be named to the Dean’s List and a 3.5-3.64 grade point average to be named to the Honor Roll.

Receiving honors were:

Abilene
Carson Burns, Dean’s List

Alvarado
Tyler Dixon, President’s List
Brandi Morris, Honor Roll

Alvin
Kaitlin Leslie, Honor Roll
Linsey Reed, Dean’s List

Amarillo
Justin Bryant, President’s List

Anson
Allen Andrus, President’s List

Anton
Larissa Lynskey, Dean’s List

Argyle
Amanda Jenkins, President’s List

Arlington
Samuel Marich-Edwan, Dean’s List
Allison Ninedorf, President’s List

Atascosa
Kelsey Scott, Honor Roll

Athens
Meagan Slatton, Honor Roll

Austin
Ryan Colvin, Honor Roll
Sarah Davies, President’s List
John King, Dean’s List

Azle
Kayla Scott, President’s List

Bangs
Samantha Bly, Dean’s List
Ruben Fuentes, Honor Roll
Tina Fuentes, President’s List
Lesley Howell, Dean’s List
Jesse Kimery, President’s List
Jensen Knickerbocker, Dean’s List
Bertha Mendoza, President’s List
Theron Parson, President’s List
Jessica Ramirez, Honor Roll
Kaitlin Vernon, Dean’s List

Baytown
Brian Asp, Dean’s List

Belton
Elizabeth Graham, Dean’s List

Bertram
Conner Fisher, Dean’s List
Katherine Licce, Honor Roll

Big Lake
Brit Campbell, Dean’s List

Big Spring
Ethan Yeats, Honor Roll

Blanket
Mary Vasquez, Dean’s List

Bloomfield, N.M.
Jeremy Johnson, Dean’s List
Skyler Maley, Honor Roll

Brenham
Kassey Nix, Honor Roll

Brownwood
Heather Adams, Honor Roll
Brittany Beelby, President’s List
Nicholas Bennie, Dean’s List
Juanita Cardenas, President’s List
Monique Ching, Dean’s List
Bradley Cloud, Dean’s List
Heather Cooke, President’s List
Amber Corley, President’s List
Dustin Crager, Honor Roll
Ennis Davila, President’s List
Carminia Del Toro, Dean’s List
Jeffrey Edmondson, Dean’s List
Justin Fisher, President’s List
Bradi Gill, Honor Roll
Hannah Gramling, President’s List
John Gramling, Dean’s List
Hayden Hewitt, Dean’s List
Houston Holmes, President’s List
Jared Huntley, President’s List
Ashley Jaynes, Dean’s List
Sarah Langford, President’s List
Valerie Marrs, President’s List
Katy McBeth, Dean’s List
Jarrod McCandless, President’s List
Ashley McLaughlin, Dean’s List
Saulo Mendoza, President’s List
James Nance, Honor Roll
Maitreyee Nigalye, President’s List
Adrian Norway, President’s List
Mary Raschke, President’s List
Stephany Sanchez, Dean’s List
Abby Selman, President’s List
Jake Shelton, Dean’s List
Jherica Simental, Dean’s List
Tracer Skelton, Dean’s List
Michael Thompson, Dean’s List
Barbara Tiner, President’s List
Megan Wickline, Honor Roll

Burnet
Lindsey Gholson, President’s List

Caddo Mills
Brittany Shostrom, President’s List

Canyon
Anna McCay, Dean’s List

Carrollton
Corissa Brown, Dean’s List

Cedar Hill
Senae Dillard, Honor Roll

Cedar Park
Regan Hogan, President’s List
Ryan Hogan, President’s List
Laura Peisker, President’s List

Chappell Hill
Drew Clanahan, Honor Roll

Cisco
Haleigh Caraway, Honor Roll

Coleman
Mary Morrison, President’s List

Comanche
Nathan Byrd, Dean’s List
Jarrett Isbell, Dean’s List
James Smith, Dean’s List
Zachary Varner, President’s List

Comfort
Katie Poerner, Dean’s List

Copperas Cove
Anthony Bryant, Honor Roll

Corpus Christi
Adam Hardy, Dean’s List
Timothy Hardy, President’s List

Crane
Jacelynn Cunningham, Dean’s List

Crawford
Colin Pritchard, Honor Roll

Cross Plains
Samuel Rockett, Dean’s List

Crowley
Kailey Holmes, Honor Roll

Dripping Springs
Megan Webb, President’s List

Dumas
Gabriela Crunelle, Dean’s List

Early
Phillip Bertrand, President’s List
Lucas Creed, President’s List
Shelby Creed, Honor Roll
Kelli Ezzell, President’s List
Dacia Griffin, President’s List
Jeremy Hogue, Dean’s List
Kevin Holamon, President’s List
Holly Jessup, Honor Roll
Sara Jones, President’s List
Mark Parker, Dean’s List
Nathan Reagor, President’s List
Jasimine Sterling, Dean’s List
Stefani Williams, President’s List

Edgewood
Baylee Wolcott, Dean’s List

El Paso
Itza Jaramillo, Honor Roll
Bonita Rutkowski, Dean’s List
Grace Stout, President’s List

Ennis
Jesus Vazquez, Dean’s List

Erie, Colo.
Hannah Jansen, Honor Roll

Euless
Danielle Van Eeden, President’s List

Farmington Hills, Mich.
Shannon Costello, President’s List

Florence
Daniel Taylor, Dean’s List
Hunter Taylor, President’s List

Flower Mound
Donald Brake, Honor Roll
Hannah Hicks, Dean’s List

Fort Davis
Kyla Zimdars, Dean’s List

Fort Myers, Fla.
Sarah Weber, President’s List

Fort Worth
Michelle Bates, Honor Roll
Joshua Kennedy, Honor Roll
James Madsen, Dean’s List
Sarah Moreau, Dean’s List
Whitney Presbaugh, Dean’s List

Frisco
Christopher Day, Dean’s List

Galveston
Joel Berends, Honor Roll

Garland
Julia Hironaga, President’s List

Gatesville
Colton McCabe, Honor Roll
Caleb McKamie, Honor Roll
Sarah McKamie, President’s List
McKamie Place, Dean’s List

George West
Hillary Sellman, Dean’s List

Georgetown
Brittany Bailey, President’s List
Laura Davidson, President’s List
Jonathon Dobernecki, Dean’s List

Gilmer
Melanie Robison, Dean’s List

Glen Rose
Caidon George, Honor Roll

Goldthwaite
Jaime Speegle, Dean’s List
Anna Spruell, Honor Roll

Gorman
Jaime Johnston, Dean’s List

Granbury
Tyler Jones, Honor Roll
Brady Timmons, President’s List
Morgan Walker, Dean’s List
Lawrence Whittet, Honor Roll

Grand Junction, Colo.
Elizabeth Rogers, Dean’s List

Helotes
Cheryl Sarem, Honor Roll

Hobbs, N.M.
Joshua Puckett, Dean’s List

Houston
Elizabeth Alvarado, Honor Roll

Howe
Taylor Cook, President’s List

Hutto
Miriam Mackey, Honor Roll

Katy
Melissa Meerkatz, Honor Roll

Kenefick
Kevin Domingue, Honor Roll

Kermit
Allyson Gainey, President’s List
Trent Gainey, President’s List

Killeen
Demetrius Cody, Dean’s List

Kyle
Hannah Urbach, President’s List

Lampasas
Alyssa Castle, Dean’s List
Lillie Davis, President’s List
Jennifer Hilla, Dean’s List

Las Cruces, N.M.
Kathryn Riley, Dean’s List

Leander
Nathaniel Pepe, Honor Roll

Lewisville
Michelle Taylor, Dean’s List

Llano
Mika Smith, Dean’s List

Longview
Kyle Huesing, President’s List

Lubbock
William Curry, Honor Roll
Jonathan Henderson, Dean’s List

Lytle
Katie Bonner, President’s List

May
Justin Atkinson, Honor Roll
Trace Garcia, Honor Roll
Bryan Pate, Dean’s List

Mesquite
Chandler Raine, President’s List

Mexia
Hillary Shelton, Honor Roll

Midland
Alyshia Harter, Dean’s List
Cassandra Jolly, Dean’s List
Alexis Wilburn, Dean’s List

Mineral Wells
Amanda Driggers, Dean’s List

Mullin
Ethan Fisher, President’s List

Naples, Fla.
Robin Scofield, Honor Roll

Oak Point
Cory Edwards, President’s List

Olden
Timber Curtis, Dean’s List

Palestine
Meredith Farley, President’s List

Panhandle
Keslie Satterwhite, President’s List

Paradise
James Castleberry, Honor Roll
Ashley Wellborn, President’s List
Courtney Wilmoth, Dean’s List

Pecos
Megan Fuentes, Honor Roll

Plano
Jessica Baniewicz, Honor Roll
Ruth Goode, Dean’s List

Port Arthur
Sharon Jarquin, Dean’s List

Princeton
Katherine Carl, Dean’s List

Red Oak
Analicia Guerrero, President’s List
Brittney Robinson, President’s List

Richmond
Rhyne Acuff, President’s List
Carlee Ammons, President’s List

Rising Star
Emily Murphree, Honor Roll
Julieann Steubing, Dean’s List

Roanoke
Christopher Thompson, Honor Roll

Rockwall
Molly O’Brien, President’s List
Blaine Wynn, Dean’s List

Roseville, Calif.
Brandon Yost, Honor Roll

Round Rock
Michael George, President’s List

Rowlett
Katherine Dobson, Honor Roll
Jordan Hammontree, Honor Roll
Tyler Heidelberg, President’s List
Rebecca Reid, President’s List

Sachse
Adrianna Perez, Honor Roll

Saginaw
Cara Shelton, President’s List

Salado
Paul Warren, President’s List

San Angelo
Amanda Burley, Dean’s List
Rachel Wohl, President’s List

San Antonio
Geremy Garza, Honor Roll

Santa Anna
Molly Pritchard, Honor Roll

Scottsbluff, Neb.
Gayle Erdman, Dean’s List

Seminole
Keithen Hughes, Honor Roll
Jenna Johnson, Dean’s List

Severna Park, Md.
Emily Lewis, President’s List

Shrewsbury, Mass.
Catherine Mullaney, President’s List

Sierra Blanca
Rachel Moore, Dean’s List

Spicewood
Colette Wilcoxen, Dean’s List

Stephenville
Courtney Officer, President’s List

Sunnyvale
Whitney Sirois, Dean’s List

Sweetwater
Samuel Ramirez, Honor Roll
Timothy Rhoades, Dean’s List

Temple
Holden Barrett, Honor Roll

Tennessee Colony
Callie Ellis, Dean’s List

Terrell
Haley Jones, Dean’s List
Taylor Jordan, Dean’s List
Lauren Wells, President’s List

Thorndale
Brandon Irwin, Dean’s List

Tyler
Christopher Lee, Dean’s List

Uvalde
Jonathan Graham, President’s List

Valencia, Calif.
Jacob Motsinger, President’s List

Venus
Sarah Belser, Dean’s List

Waco
Jose Luna, Honor Roll

Weatherford
Brian Cunningham, Dean’s List

Whitehouse
Gary McDonald, Dean’s List

Zephyr
Ciera Culpepper, President’s List
Lacy Culpepper, President’s List

HPU students spread Gospel throughout the world this summer

BROWNWOOD – July 3, 2012 – Thirty-one Howard Payne University students and three recent graduates are serving the Lord and their communities this summer in various mission fields around the world. From HPU’s own community of Brownwood to foreign locations such as Nicaragua and Central Asia, students are spending their “free time” bringing others closer to God.

“I am so glad to have so many students from Howard Payne out around our state, country and across the globe, sharing the love of Jesus Christ from so many different approaches,” said Keith Platte, director of HPU’s Baptist Student Ministry. “This is a testimony of what God is doing in and among the lives of our students at Howard Payne and they can’t keep it inside. They must share what they know.”

Below is a list of students and the locations in which they are serving this summer. Please keep these students in your prayers as they do the work of the Lord.

Serving in Texas
Collin Bishop, Red Oak
Katie Rose Bonner, Poteet
Shannon Bundy, First Baptist Church of Early
Lillie Davis, Oak Hill United Methodist Church of Austin
Kegan Duncan, Sherman
Cristalyn Fitzgerald, Cedar Hill
Brittney Flores, Hurst
Allyson Gainey, Early
Trent Gainey, Early
Kyle Heidelberg, Dallas
Tyler Heidelberg, Brownwood
Philip Jorgensen, Brownwood
Emily Kunkel, Riverbend Retreat Center, Glen Rose
Becky Lamar, Van
Allie Ninedorf, Sunset
Mika Smith, Uvalde
Daniel Taylor, First Baptist Church of Florence
Katie Vernon, Springtown
Baylee Wolcott, Grapeland

Serving elsewhere in the U.S.
Carlee Linae Ammons, North and South Carolina
Marlie Austin, Orlando, Fla.
Timothy Hardy, Murfreesboro, Tenn., and Virginia Beach, Va.
Allison Harp, Bend, Ore.
Rebekah Johnson, Montana
Andrew Lewis, Alabama, Tennessee and South Carolina
James Madsen, Kentucky
Katy McBeth, Agoura Hills, Calif.
Garrett Sadler, Aspendale, N.M.
Katie Walker, Beaverton, Ore.

Serving internationally
Monique Ching, Iraq
Sharon Jarquin, Nicaragua
Bianca Monge, Uganda
Hannah Pippen, Mexico and Philippines
Lance Rhodes, Central Asia
Additionally, one student is serving at undisclosed international locations.

If you are aware of any HPU students in the mission field this summer who are not listed here, please contact the Office of University Marketing and Communications at (325) 649-8046.

HPU’s Goacher to perform internationally throughout summer

BROWNWOOD – July 3, 2012 – Stephen Goacher, professor of music and director of Howard Payne University’s Winds of Triumph and Jazz Ensemble, has a summer of international performances ahead of him.

Goacher will play the saxophone and clarinet with the Temple Jazz Orchestra at the Montreux International Jazz Festival in Montreux, Switzerland, on July 4 and July 6.

stephen_goacher_with_sax_for_webOn July 5, the TJO will represent the United States in concert at the Great Hall of the United Nations in Geneva, Switzerland, at the U.N. “America Appreciation Day” celebration. The next week, on July 14, they will perform in Vienna at the Reigen Jazz Club, sharing the evening’s program with legendary jazz guitarist Pat Metheny.

“I am particularly looking forward to representing the U.S.A. at the U.N. in Geneva,” Goacher said. “I have been blessed to live in the greatest country that ever existed. I will be honored to play jazz, the music that represented the American Century.”

Goacher will round out the summer as he directs Winds of Triumph in special performances throughout Paris and London in conjunction with the London 2012 Olympic Games. Winds of Triumph is one of only five American university musical groups invited to perform at the summer games.

Goacher has had a long career in both classical and jazz music. In jazz and pop music, he has performed in the orchestras of The Temptations, Henry Mancini, Bob Hope, Julie Andrews, Lena Horne, Rosemary Clooney, Steve Lawrence and Eydie Gorme, Andy Williams, Johnny Mathis and Tommy Dorsey. In classical music, he was in the touring Broadway Orchestra for “The King and I” with Yul Brynner. He also recorded a CD as an adjunct member of the Cincinnati Symphony Orchestra and performed in Carnegie Hall with the Cincinnati Symphony.

###

Photo cutline: Stephen Goacher, professor of music at HPU, has a full summer of international performances planned.

It’s not too late to register for HPU’s Young and Summer Scholars programs

BROWNWOOD – June 29, 2012 – Registration continues for Howard Payne University’s annual Young and Summer Scholars programs to be held July 16-20 from 9 a.m. to noon on HPU’s Academy of Freedom campus. Deadline for registration is July 9, and an online registration form is available on the HPU homepage at www.hputx.edu.

y_and_s_scholars_logoThe programs, for students in first through sixth grades, will feature innovative instruction in a variety of subjects, including music for the younger students and robotics for the older students. In honor of the election year, the theme for this year’s programs is “Star-Spangled Students.”

“I’m very excited about this year’s Young and Summer Scholars programs,” said Dr. Julie Welker, director of the programs. Welker is the chair of the Department of Communication and professor of communication at HPU. “We have revamped our curriculum and are offering new subject matter and a new schedule.”

Young Scholars is designed for children entering first through third grades. The campers will receive instruction in music, history, reading and physical education. In the Summer Scholars program, students entering fourth through sixth grades will study robotics, computer graphics, reading, history and physical education. In keeping with this year’s theme, both groups will study the presidential election and the Electoral College.

“We are pleased to offer robotics as one of our Summer Scholar subjects this year,” Welker said. “This has been a popular extracurricular activity in area schools. Students will get hands-on practice programming the robots.”

Cost for the Young and Summer Scholars programs is $100 per student and includes a souvenir, snacks and supplies.

“We have an outstanding slate of educators – both from the university and area schools – all of whom are experts in their fields,” Welker said. “We look forward to providing quality education for kids in a fun, summer-camp environment at HPU. We want students to be challenged, learn something new and have a great time.”

For more information about the Young and Summer Scholars programs, contact Dr. Welker at (325) 649-8508 or via e-mail at jwelker@hputx.edu. You can also join the Facebook group by searching for “Young and Summer Scholars” on www.facebook.com.

HPU education students visit London schools

BROWNWOOD – June 25, 2012 – Nine Howard Payne University education students recently returned from a trip to London where they visited schools to compare the Texas and London education systems.

education_students_at_kensington_palace_for_webThe group visited Knollmead Primary School and Chessington Community College, a college prep school, both in the Royal Borough of Kingston.

“Our trip provided education students the opportunity to experience another educational system and discover common techniques and strategies as well as appreciate distinct differences,” said Lauren Kirk, instructor of education.

At the schools, HPU students met and observed British students of all ages. Older students from Chessington answered questions posed by the HPU group, resulting in lively discussions.

“While at Chessington we were also able to visit with a student teacher and compare her university experience as a prospective teacher to what our students do at Howard Payne,” Kirk said.

According to Dr. Mitzi Lehrer, assistant professor of education at HPU, the group noticed many differences in education in America and England.

“At Knollmead, several observations were made by our students,” Lehrer said. “The students all wear uniforms, there is much activity in the classrooms and not many textbooks in sight and, even in the very cool spring, the students have 10 weeks of swimming in an outside heated pool.”

The HPU group also had the opportunity to see the sites in and around London.

“London is a logical choice of traveling abroad because of the common language,” Lehrer said. “Another attraction of London is the wonderful historic sites we visited: Westminster Abbey, Greenwich, Hampton Court Palace, Imperial War Museum, Cabinet War Rooms and Churchill Museum, Kensington Palace and the London Eye. We also traveled to Bath and toured the Roman Baths which are more than 2,000 years old.”

HPU students on the trip included Tonie Contreras, a May graduate from Early; Maddie Daugherty, a senior from Temple; Aimee Gow, a senior from Iowa Park; Kyle Heidelberg, a senior from Rowlett; Lori Horn, a senior from Granbury; Alisha Locklear, a May graduate from Bertram; Tiffany Minshew, a May graduate from Brownwood; Bianca Monge, a senior from Fort Worth; and Steffanie Sharp, a senior from Early. Trip sponsors included Kirk; Lehrer; and Brenda McLendon Alexander, senior vice president for finance and administration, and husband, Eddie Alexander.

“Professors Lehrer and Kirk did an outstanding job leading this international study abroad opportunity,” said Dr. Michael Rosato, dean of the School of Education. “Our students experienced first-hand the similarities and differences between the two educational systems. This is yet another tangible example of the high-quality instructional opportunities Howard Payne University students can experience.”

###

Photo cutline: HPU students visited Kensington Palace while in London. Pictured are, from left, Alisha Locklear, Lauren Kirk, Tiffany Minshew, Tonie Contreras, Steffanie Sharp, Bianca Monge, Lori Horn, Maddi Daugherty, Aimee Gow, Kyle Heidelberg and Dr. Mitzi Lehrer.

Spirited HPU football prop donated to Sidney I.S.D.

BROWNWOOD – June 22, 2012 – Howard Payne University recently donated a large, inflatable football helmet, used at home football games, to the Sidney Independent School District. Sidney, a rural community in Comanche County, has a six-man football team.

helmet_for_webThe helmet will be repainted and used at Sidney football games.

“We appreciate the donation and look forward to using it on Friday nights,” said Greg Bowden, Sidney superintendent. “Some of our players have seen it and are excited about it. We also look forward to taking our students to some HPU games as well.”

###

Photo cutlines: The helmet, shown in use at an HPU football game, was recently donated to Sidney I.S.D.

Roger Geise (left), HPU’s head football coach, meets with Greg Bowden, superintendent of Sidney I.S.D.

geise_and_bowden_for_web

Howard Payne University graduates 145 at Commencement in May

BROWNWOOD – June 20, 2012 – Howard Payne University graduated 145 students at its Commencement ceremony at the close of the spring 2012 semester. Dr. Bill Ellis, university president; Dr. David L. Lowrie, Jr., chairman of HPU’s Board of Trustees; and other university administrators conferred the degrees.

Graduates include:

Amarillo
Justin Bryant – Bachelor of Science in business administration, summa cum laude

Aquilla
Benny Worley – Bachelor of Business Administration in marketing

Aransas Pass
Roy Lindley – Bachelor of Arts in practical theology

Argyle
Amanda Jenkins – Bachelor of Science in business administration and exercise and sport science, summa cum laude

Arlington
Joshua Dada – Associate in Health Science in health sciences

Atascosa
Kelsey Scott – Bachelor of Science in business administration

Austin
Marshall Simpson – Bachelor of Arts in Christian education

Azle
Matthew Muehlen – Bachelor of Science in biology, magna cum laude
Kayla Scott – Bachelor of Science in mathematics, summa cum laude

Bangs
Tina Fuentes – Bachelor of Science in business administration, cum laude
Theron Parson – Bachelor of Arts in criminal justice
Lindsay Perez – Master of Education in instructional leadership
Amanda Wilburn – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), summa cum laude

Bardwell
Nathan Berneking – Bachelor of Arts in general psychology

Baytown
Brian Asp – Bachelor of Business Administration in management (marketing emphasis)

Beaumont
Roshonda Gayden – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice

Belton
Elizabeth Graham – Bachelor of Science in Academy of Freedom, political science/public policy and business administration, summa cum laude

Benbrook
Jennifer Crawford – Bachelor of Business Administration in business administration (management specialization)

Bertram
Alisha Locklear – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), summa cum laude

Big Lake
Brit Campbell – Bachelor of Science in social studies composite, cum laude

Blanket
Tyler Harkey – Bachelor of Arts in psychology (counseling/clinical)

Bloomfield, N.M.
Jeremy Johnson – Bachelor of Science in computer information systems
Skyler Maley – Bachelor of Arts in youth ministry

Brownwood
Kyle Berry – Bachelor of Science in business administration
Aaron Bowen – Bachelor of Arts in English/language arts (grade 8-12)
Richard Cartwright – Bachelor of Arts in Christian studies (Bible specialization)
Bradley Cloud – Bachelor of Arts in social work
Amary Doremus – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies
Hannah Gramling – Bachelor of Business Administration in marketing, summa cum laude
Holly Hawkins – Bachelor of Arts in psychology (family psychology)
Kacey Humphries – Bachelor of Science in biology
Ashley Jaynes – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies
Cory Langford – Bachelor of Science in computer information systems (system development)
Sarah Langford – Bachelor of Science in standard chemistry and mathematics, magna cum laude
Jose Lopez – Bachelor of Arts in music (instrumental)
Jay Maddox – Bachelor of Science in psychology (counseling/clinical)
Ashley McLaughlin – Bachelor of Arts in art communication
Tiffany Minshew – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 4)
Adrian Norway – Bachelor of Science in biology, summa cum laude
Kristina Owen – Master of Education in instructional leadership
Chelsey Revay – Bachelor of Science in English/language arts (grade 8-12), summa cum laude
Matthew Roddam – Bachelor of Business Administration in accounting, cum laude
Kayla Seiley – Bachelor of Business Administration in business administration (management specialization)
Abby Selman – Bachelor of Arts in English, summa cum laude
Joshua Sheffield – Bachelor of Science in computer information systems (system development)
Jessica Switzer – Bachelor of Arts in English/language arts (grade 4-8)
Ashley Unger – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies
Nathan Willingham – Bachelor of Arts in communication (public and media)

Burleson
Stephanie Stokes – Bachelor of Arts in Academy of Freedom, political science/public policy and English

Burnet
Lindsey Gholson – Bachelor of Science in general psychology, summa cum laude

Carrollton
Jaime Benitez – Bachelor of Arts in criminal justice

Clifton
Caitlin Bergren – Bachelor of Arts in art communication

Clinton, N.Y.
Kara Keeley – Bachelor of Science in general psychology and social work

Comanche
Lindsey Hardin – Bachelor of Business Administration in marketing
Jarrett Isbell – Bachelor of Business Administration in marketing
Elizabeth Miffleton – Bachelor of Arts in psychology (counseling/clinical) and criminal justice
Zachary Varner – Bachelor of Business Administration in management information systems, summa cum laude

Combine
Tayler Jones – Bachelor of Arts in social studies composite

Conroe
Chelsea Harris – Bachelor of Arts in psychology (family psychology)

Copperas Cove
Jhonoven Pati – Bachelor of Science in criminal justice

Corpus Christi
Adam Hardy – Bachelor of Arts in Academy of Freedom, political science and biblical languages, summa cum laude
Corey Wigger – Bachelor of Arts in Bible

Crosby
Kaylyn Griswold – Bachelor of Arts in elementary education (early childhood – grade 4), summa cum laude

Crowley
Amber Schroepfer – Bachelor of Business Administration in marketing

Decatur
Rachel Blankenship – Bachelor of Arts in general psychology

Del Rio
Hannah Pippen – Bachelor of Arts in cross-cultural studies

Early
Tonie Contreras – Bachelor of Arts in English/language arts (grade 4-8), cum laude
Jennifer Crowder – Bachelor of Science in general psychology
Mallory Drew – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6)
Luke Kilmartin – Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite concentration)

El Paso
Candace Cook – Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration
Daniel Hernandez – Bachelor of Arts in practical theology
Alyssa Jones – Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite concentration)
Iban Torres – Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite concentration) and business administration

Euless
Danielle Van Eeden – Bachelor of Business Administration in accounting, summa cum laude

Florence
Hunter Taylor – Bachelor of Science in biology

Floresville
Clayton Garcia – Bachelor of Arts in youth ministry

Fort Worth
James Madsen – Bachelor of Arts in Christian education, cum laude

Frisco
Christopher Day – Bachelor of Arts in Christian education

Garland
Julia Hironaga – Bachelor of Music in music performance (piano concentration), summa cum laude

Gatesville
Sarah McKamie – Bachelor of Science in biology, cum laude
Chance Taylor – Bachelor of Business Administration in management (marketing emphasis)

Georgetown
Jessica Bailey – Bachelor of Science in biology
Laura Davidson – Bachelor of Science in Academy of Freedom and political science, summa cum laude
Douglas Newton – Bachelor of Arts in practical theology

Granbury
Ruth Morris – Bachelor of Science in criminal justice

Harlingen
Gayle White – Master of Education in instructional leadership

Howe
Talitha Cook – Bachelor of Music in music/instrumental (all-level certification)

Huntsville
Josiah Bone – Bachelor of Science in social studies composite

Idalou
Aaron Alvarado – Bachelor of Arts in criminal justice

Iowa Park
Garrett Boland – Bachelor of Science in biology

Johnson City
John Goodwin – Bachelor of Business Administration in accounting

Katy
Melissa Meerkatz – Bachelor of Arts in youth ministry and general psychology

Killeen
Demetrius Cody – Bachelor of Arts in criminal justice
Lorenzo Green – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice

Korhnill, Quarry Bay, Hong Kong
Monique Ching – Bachelor of Arts in communication (public and media), magna cum laude

Kyle
Hannah Urbach – Bachelor of Arts in communication (public and media)

Lake Creek
Jacie Vaughn – Bachelor of Science in mathematics (grade 4-8), summa cum laude

Lantana
Julie Cook – Master of Education in instructional leadership

Las Cruces, N.M.
Kathryn Riley – Bachelor of Arts in cross-cultural studies, magna cum laude

Leander
Nathaniel Pepe – Bachelor of Science in business administration, magna cum laude

Lexington
Tabitha McBride – Bachelor of Arts in cross-cultural studies, summa cum laude

Lipan
Justin Southall – Bachelor of Arts in youth ministry

Lubbock
Amanda Hendrix – Bachelor of Science in art (all-level certification)

Marlin
Mark Jimenez – Bachelor of Arts in Spanish

Mesquite
Chandler Raine – Bachelor of Arts in Academy of Freedom and political science/prelaw, magna cum laude

Midland
Alyshia Harter – Bachelor of Arts in social work
Alexis Wilburn – Bachelor of Arts in psychology (psychology and ministry)

Midlothian
Lauren Hatcher – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), summa cum laude
Emily Nutt – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), cum laude

North Richland Hills
Zachary Howell – Bachelor of Business Administration in management (marketing emphasis)

Oak Point
Cory Edwards – Bachelor of Arts in criminal justice

Ovilla
Allison Harp – Bachelor of Arts in art communication and Spanish, magna cum laude

Palestine
Meredith Farley – Bachelor of Arts in social work, summa cum laude

Plano
Ruth Goode – Bachelor of Arts in Academy of Freedom, political science and family studies, summa cum laude

Rapid City, S.D.
Christopher O’Donnell – Bachelor of Arts in criminal justice

Red Oak
Brittney Robinson – Bachelor of Arts in social work, summa cum laude

Rising Star
Herminia Rodriguez – Bachelor of Arts in Spanish (all-level certification)

Round Rock
Michael George – Bachelor of Arts in youth ministry, summa cum laude
Jessica Kerr – Bachelor of Arts in elementary education (early childhood – grade 6)

Rowlett
Jordan Hammontree – Bachelor of Business Administration in business administration (marketing specialization), magna cum laude
Rebecca Reid – Bachelor of Arts in elementary education (early childhood – grade 4), summa cum laude

San Angelo
Amanda Burley – Bachelor of Science in mathematics and art communication, magna cum laude

San Antonio
Jacob Galan – Bachelor of Business Administration in business administration (management specialization)
Leah Gonzalez – Bachelor of Science in social work, cum laude

Santa Anna
Tona Holland – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), summa cum laude
Samuel Vasquez – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)

Santo
Cody Gilbert – Bachelor of Arts in English/language arts (grade 8-12)

Severna Park, Md.
Emily Lewis – Bachelor of Arts in family studies, cum laude

Sonora
Kimble Luna – Bachelor of Science in family studies

Springtown
Kristin Hammond – Bachelor of Science in exercise and sport science (all-level certification)
Austin Smith – Bachelor of Arts in English/language arts (grade 8-12)

Stanton
Kandace Schuelke – Bachelor of Science in biology, magna cum laude

Temple
Holden Barrett – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice
Kara Cheney – Bachelor of Science in life science (grade 8-12)

Tennessee Colony
Callie Ellis – Bachelor of Arts in Academy of Freedom and political science/international studies, summa cum laude

Texarkana
Brittany Johnson – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)

Thorndale
Brandon Irwin – Bachelor of Business Administration in business administration (management specialization), cum laude

Tyler
Christopher Lee – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice

Uvalde
Jonathan Graham – Bachelor of Business Administration in business administration (finance specialization), cum laude

Van Alstyne
Elizabeth Meynig – Bachelor of Arts in practical theology

Waco
Holly Lathern – Bachelor of Music in music (piano pedagogy and accompanying)

Weatherford
Brian Cunningham – Bachelor of Business Administration in accounting

Wills Point
Cassie Emerson – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), summa cum laude

Zephyr
Ciera Culpepper – Bachelor of Arts in family studies, summa cum laude

Students must have a 3.55-3.69 grade-point average to graduate cum laude; a 3.70-3.84 GPA to graduate magna cum laude; and a 3.85-4.0 GPA to graduate summa cum laude.

###

HPU summer camps keep university busy

BROWNWOOD – June 13, 2012 – Though summer is underway, a variety of camps and programs at Howard Payne University will keep the campus hopping. Approximately 2,300 campers, most of whom are visitors to the university, are expected to be on campus throughout June and July.

“We are overjoyed with the opportunity to introduce newcomers to the Howard Payne campus,” said Debbie Childs, facilities coordinator at HPU. “This will be their home away from home while they are here.”

camp_staff_for_webIn addition to band, athletic and church camps, HPU will host the Baptist General Convention of Texas’ Super Summer. The program is a leadership training opportunity for Christian young people who are interested in advancing their personal spiritual growth and want to know more about sharing Christ with others.

Several camps for younger students will be held at HPU, including HPU’s Young Scholars and Summer Scholars day camps for students entering first-sixth grades and CentriKid Camp for students in third-sixth grades.

HPU students will facilitate most of the camps.

“Our students enjoy their roles with the summer camps,” said Childs. “It is a way for them to see HPU in a new light, away from the classroom, and an opportunity for them to minister to younger students.”

For more information about the activities on campus this summer, contact the Office of University Marketing and Communications at (325) 649-8009.

###

Photo cutline: HPU students such as Ashley Krueger (left) and Karla Kalantar facilitate most of the camps.