News Archives: Academics

HPU launches Biomedical Science Program for students pursuing human-health careers

Hannah Justice at microscopeBROWNWOOD – February 20, 2017 – Howard Payne University announces the launch of a four-year Biomedical Science Program for students pursuing careers in medicine, dentistry, optometry, physical therapy, biomedical engineering, biomedical research and other human-health fields.

The rigorous program, set within HPU’s distinctive Christian liberal arts framework, exceeds requirements for most health professions programs. In addition to completing a robust slate of academic coursework, scholars in the program will experience medical internships, skills clinics, mock interviews, mentorship with local health professionals and program visits to various professional schools in Texas.

“Many professional schools encourage applicants to take additional undergraduate coursework beyond the required basics to better prepare them for the medical field,” said Dr. Kristen Hutchins, program director and associate professor of biology. “HPU’s Biomedical Science Program provides the experiences and coursework that help develop strong candidates for admission to these schools. We’re excited to connect this program with health professionals in our community and create opportunities for our students to learn as much as possible about their future careers.”

Students must maintain a 3.0 grade-point average and interview with an admissions committee for consideration into the program. Hannah Justice, junior from Brownwood, was the first student admitted into the program.

“I am excited to be a part of this program since it will take a specific focus on students who are preparing to go into the health field,” she said. “I will get to learn key concepts and skill sets that most students wouldn’t get to see until in a graduate program. One of the most important benefits to me is the mentorship that comes from the faculty. They have invested so much time in pushing me to achieve excellence in my studies and outside of the classroom as well.”

To view degree requirements and suggested four-year courses sequences, visit www.hputx.edu/biomedical. For more information, contact Dr. Hutchins at 325-649-8158 or khutchins@hputx.edu.

###

Cutline: Hannah Justice of Brownwood is the first student admitted into HPU’s new Biomedical Science Program.

HPU graduates 95 at close of fall 2016 semester

BROWNWOOD – February 15, 2017 – Howard Payne University graduated 95 students during its Commencement ceremony held at the close of the fall 2016 semester.

Dr. Bill Ellis, HPU president, and other university representatives conferred the degrees.

The list below includes December and August graduates. Students must have a 3.55-3.69 grade-point average to graduate Cum Laude; a 3.70-3.84 GPA to graduate Magna Cum Laude; and a 3.85-4.0 GPA to graduate Summa Cum Laude.

Graduates included:

Austin
Allan Chehadi – Bachelor of Science in business administration

Bartlett
Dylan Wright – Bachelor of Science in biology

Bastrop
Courtney Turner – Bachelor of Science in communication studies (public and media)

Big Spring
Heather Hildebrand – Bachelor of Arts in psychology (counseling/clinical)

Brownwood
Blake Biessener – Bachelor of Science in computer information systems (systems development)
Kaitlyn Cochrum – Bachelor of Arts in psychology (general psychology)
Morris Farr – Bachelor of Arts in history (high school: grade 8-12)
Lorenzo Flores – Bachelor of Arts in criminal justice
Christopher Hickey – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)
Erica Jordan – Bachelor of Arts in English
Joel Larrea – Bachelor of Arts in psychology (counseling/clinical)
Kristopher Lowrey – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)
Joshua Martinez – Bachelor of Business Administration in management
Saulo Mendoza – Master of Business Administration
Kassie Milam – Bachelor of Science in business administration
Kali Parks – Bachelor of Arts in elementary education (early childhood-grade 6)
Sydnee Petty – Bachelor of Science in Guy D. Newman Honors Academy, psychology (general), Cum Laude
Dakota Pulley – Bachelor of Business Administration in accounting
Amy Segura – Bachelor of Arts in criminal justice (restorative justice), psychology (counseling/clinical)
Kristen Terway – Bachelor of Science in psychology (counseling/clinical), Cum Laude
Chelsea Thomason – Bachelor of Science in social science: jurisprudence, Cum Laude

Burleson
Tiffani-Ann San Miguel – Bachelor of Science in psychology (general psychology)

Burnet
Brandon Garrett – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice

Cibolo
Ruth Davis – Bachelor of Science in athletic training, Cum Laude

Cleburne
Terry Chumbley – Master of Education in instructional leadership

Clyde
Neal Kucinski – Bachelor of Business Administration in marketing, Cum Laude

Coleman
Taylor Armstrong – Bachelor of Business Administration in marketing, Summa Cum Laude

Comanche
Angela Parker – Bachelor of Science in elementary education (early childhood-grade 6), Cum Laude

Corpus Christi
Samuel Hoffman – Bachelor of Business Administration in Guy D. Newman Honors Academy, accounting, Cum Laude

Crandall
Darbi Frazier – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)

Del Rio
Jessi Galindo – Bachelor of Science in athletic training

De Leon
Micah Cisneroz – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)

Denton
Tyler January – Master of Business Administration

Early
Brittany Benson – Bachelor of Science in elementary education (early childhood-grade 6)
Chelsea Chesser – Bachelor of Science in English language arts and reading (middle school: grade 4-8)
Richard Cole – Bachelor of Science in exercise and sport science (sport management)
Andrea Culpepper – Bachelor of Science in business administration, Magna Cum Laude
Amy Tyler – Bachelor of Science in social work

Eastland
Amy Rice – Bachelor of Business Administration in marketing

El Paso
Ryan Durkes – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies
Blanca Gamez – Master of Business Administration
Alma Quintero – Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration
Grace Stout – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies, Summa Cum Laude

Farmington, N.M.
Shaefer Church – Bachelor of Arts in Bible, Magna Cum Laude

Flatonia
Colby Mica – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)

Flower Mound
Gavin Stewart – Bachelor of Arts in social studies composite (high school: grade 8-12)

Fort Worth
Bryan Adams – Bachelor of Arts in family studies
Darron Perry – Bachelor of Business Administration in management

Georgetown
Balentin Carranco – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice
David Stippick – Master of Arts in youth ministry
Cameron Wong – Bachelor of Science in psychology (general psychology), Cum Laude

Godley
Austin Upchurch – Bachelor of Science in communication studies (public and media)

Goliad
Evan Fleming – Bachelor of Arts in practical theology

Grapevine
Nicholas Crome – Bachelor of Business Administration in management information systems

Gunter
Richard Young – Master of Business Administration

Jacksboro
Austin Williamson – Bachelor of Arts in criminal justice

Katy
Evan Vaden – Bachelor of Science in criminal justice

Kaufman
Bethany Harper – Bachelor of Science in mathematics

Kennedale
Allison Mantell – Bachelor of Science in mathematics (high school: grade 8-12)

Mansfield
Ashley Willis – Bachelor of Arts in cross-cultural studies

Marion
Ashley Greene – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies

Midland
Jerry Hurt – Master of Arts in youth ministry
Kelsey Martin – Bachelor of Science in psychology (psychology and ministry)
Gaby Muniz – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)

Midlothian
Gabriella Guest – Bachelor of Arts in music (voice), Magna Cum Laude

Miles
Caitlin Wood – Bachelor of Arts in Guy D. Newman Honors Academy, social science: jurisprudence, Summa Cum Laude

New Braunfels
Glenda Brownlow – Bachelor of Science in business administration
Jolind Fritsche – Master of Business Administration
Justin Hall – Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (youth ministry concentration)
Elizabeth Kensing – Master of Business Administration
Francene Larrabee – Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration, Cum Laude
Courtney Wilder – Bachelor of Science in business administration

Ocala, Fla.
Benjamin Long – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)

Ozona
Adrienne Sanchez – Bachelor of Arts in Spanish

Pearland
Lynsie Anderson – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)

Pflugerville
De’andre Walker – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)

Port Aransas
James Contreras – Master of Business Administration

Red Oak
Tiffany Bullock – Bachelor of Science in elementary education (early childhood-grade 6), Cum Laude
Garrison Pate – Bachelor of Arts in family studies

Redlands, Calif.
Briana Williams – Bachelor of Science in forensic science

Richardson
Ivyanne Nichols – Bachelor of Arts in Guy D. Newman Honors Academy, communication studies (public and media), social science (international studies), Magna Cum Laude

Round Rock
Shelby Spaulding – Bachelor of Business Administration in management

San Angelo
Robert Estevis – Bachelor of Science in exercise and sport science (personal trainer)

San Antonio
Alexis Acuna – Bachelor of Business Administration in marketing

San Juan
Lorien Fleming – Bachelor of Arts in elementary education (early childhood-grade 6), Magna Cum Laude

Santa Anna
Jerry Bromley – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice

Springtown
Melanie Hammond – Bachelor of Arts in social work

Three Rivers
Chasity Coquat – Bachelor of Arts in social science: jurisprudence

Tomball
Donald Preston – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)

Trophy Club
Adam Snyder – Bachelor of Science in business administration

Waelder
Vincent Sullivan – Bachelor of Arts in Bible

Waxahachie
Michael Snow – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education), Magna Cum Laude

White Settlement
Celina Ortiz – Bachelor of Science in criminal justice

Zephyr
Andrew Taylor – Master of Business Administration
Sydni Thompson – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies, Summa Cum Laude

HPU honors 277 for academic success during fall 2016 semester

BROWNWOOD – February 14, 2017 – Howard Payne University honored 277 students for academic success during the fall 2016 semester. Students must earn a 4.0 grade point average to be named to the President’s List, a 3.65-3.99 grade point average to be named to the Dean’s List and a 3.5-3.64 grade point average to be named to the Honor Roll.

Receiving honors were:

Abilene
Shelby Leiann Harrison, Honor Roll
Brittony Nicole Walker, President’s List

Aledo
Skyler Savanna Schoolfield, President’s List

Allen
Cole Patrick Bene’, Dean’s List
Brianna Marie Weaver, Honor Roll

Alleyton
Jessica Claire Catlett, Dean’s List

Alvarado
Audrey Mae Kirkland, Honor Roll
Natalie Marie Stephens, President’s List

Alvin
Taylor Grace Davis, President’s List

Arlington
Reagan McKinley Grisham, Dean’s List
Emma Danielle Reed, President’s List
Tayler Brittany Rushing, Dean’s List

Austin
Erin Elizabeth Buergner, President’s List
Ysabel Austine Cuellar, Dean’s List
Jonathan Michael George, Dean’s List
Marissa Cheyenne Godbey, President’s List
Brooke Alexandra Landry, Dean’s List
Ashley Paige Miller, Dean’s List
Riley G. Morrison, Dean’s List

Azle
Lucila Meraz, Dean’s List

Bangs
Don Leland Greenwood, President’s List
Katherine Elizabeth Hailey, President’s List
Cheyanne Denise Lovelady, Dean’s List
Melissa Dawn Ramirez, Dean’s List
Andrew Kirk Stevenson, President’s List
Bailey Jean Watkins, Honor Roll

Beaumont
Rickey Andrew Guillory, Honor Roll

Belton
Xavier Michael Haines, Honor Roll

Blanket
Jakob Stefan Morgan, Dean’s List

Boerne
Charles Patrick Lewis, Dean’s List
Isaac Conrad Sommers, President’s List

Brownwood
Travis Toby Adams, President’s List
Caitlin Noel Alexander, President’s List
Christy Renee Ash, President’s List
Katie Ellen Ash, President’s List
Amy Danielle Baskin, President’s List
Kelsy Anne Bellah, Dean’s List
Kaitlyn Danette Bush, President’s List
Gabriel Wise Cardenas, President’s List
Lydia Melissa Conrad, Honor Roll
Christin Deann Cooper, President’s List
James David Crow, President’s List
Angela Leigh Curtis, Dean’s List
Shannon Rose Ellis, President’s List
Lexie Shana Farar, Honor Roll
Evan Andrew Fleming, Honor Roll
Lorien Elisse Fleming, President’s List
Cherita Mae George, President’s List
Tanya Renee Glasscock, President’s List
Samantha Michelle Henry, Dean’s List
Kristen Leigh Herring, Honor Roll
Kimberlyn Elaine Ho, Honor Roll
Tiffany Joanne Hogue, President’s List
Julia Lynne James, President’s List
Alsatia Reighn Jowers, Dean’s List
Jack Henry Judd, Dean’s List
Hannah Celeste Justice, President’s List
Joel Allen Justice, President’s List
Brittiny Lynn Kelley, Dean’s List
Weston Drew Kirbo, Dean’s List
Jensen Lee Limer, Dean’s List
Lindsey Rachel McKinney, Dean’s List
Jacob Drew McNeill, President’s List
Kassie Christine Milam, Honor Roll
Marleyna Kennedy Murray, President’s List
Bailey Claire Myler, Dean’s List
Kory Scott Owen, Dean’s List
Eva Adelaida Ozuna, President’s List
Kali Rachel Parks, Dean’s List
Tandi Joy Patton, Honor Roll
Tanner Cole Pennington, Dean’s List
Megan Leanne Peterson, President’s List
Sydnee Paige Petty, Dean’s List
Dakota James Pulley, Honor Roll
Andreahnna Loree Rosenquist, Honor Roll
Clara Octani Tarigan, Honor Roll
Stephanie Irene Tarigan, President’s List
Chelsea Lynn Thomason, Honor Roll
Lauren Nicole Tipton, Honor Roll
Keegan Ryan Torres, Honor Roll
Mari Amy Villarreal, President’s List
Jason Ryan Washburn, Dean’s List

Buffalo Gap
Rachel Mary Myers, Honor Roll

Bulverde
Madelyn Joy Deviney, President’s List

Burnet
Jordan Elisabeth Hahn, President’s List

Bynum
Donna Jo Moses, Honor Roll

Carlton
Tobias Ty Turney, Honor Roll

Carrollton
TaShana Rae Hooker, President’s List

Chandler
Madison Rianna Neal, President’s List

Cibolo
Ruth Ann Davis, Honor Roll

Cisco
Robert Devin Caraway, President’s List
Jaime Elizabeth Dodson, Honor Roll
Tonya Gayle Thompson, Honor Roll

Cleburne
Taylor Renea Bicknell, Dean’s List

Coleman
Taylor Cathlynn Armstrong, President’s List
Allison Kate Straach, President’s List

Comanche
Kaeli Breann Goodgion, President’s List
Caisson William Montieth, Honor Roll
Jaze Mance Randolph, President’s List

Conroe
Ryan Wesley Mason, President’s List

Crandall
Darbi Lee Frazier, Honor Roll

Cross Plains
Morgan Hayley Megarity, Honor Roll

Cuero
Audrey Joan Simpson, President’s List

Dayton
Cecily Noel McIlwain, Dean’s List

Desoto
Bettina Ayna Ballet, President’s List
Sharon Allen Wolverton, President’s List
Spencer Kelly Wolverton, Honor Roll

Early
Colby Scott Compton, President’s List
Ryan Mathew Contreras, President’s List
Abraham Fausto-Jorna Cooper, President’s List
Andrea Shannon Culpepper, President’s List
Kelly Franks, Dean’s List
Thomas Harrison Givan, Dean’s List
Morgan Tyler Lacy, President’s List
Nathan Lee Lacy, Honor Roll
Crystal Desire’ Ochoa, Honor Roll
Meagan Elizabeth Sessler, Honor Roll
Preston Erika Smith, President’s List
Austin Caleb Throckmorton, President’s List
Ryan Kinsey Wofford, Dean’s List

Eastland
Elena Maria Mendoza, President’s List
Cody Neal Perrin, Dean’s List
Hailey Alexandra Perrin, Honor Roll

El Paso
Sarahi Castillo, President’s List
Fernando Louis Fernandez, Dean’s List
Krystal Lopez, Dean’s List
Brian Alan Seguin, President’s List
Benny Gerald Steagall, President’s List
Kacie Lynn Valdez, Dean’s List

Eldorado
Anna Kaye McBride, President’s List

Elgin
Karla Grace Zachary, President’s List

Elm Mott
Haley Madison Cummings, Honor Roll

Farmington, N.M.
Shaefer McIntyre Church, Dean’s List

Ferris
Olivia Ann Belsher, President’s List

Florence
Suzanne Elizabeth Schad, Dean’s List

Forney
Brittany Nicole Cortez, Honor Roll

Fort Hood
Foga’a Elizabeth Solomona, Honor Roll

Fort Worth
Bryan Austin Baker, Honor Roll
Abbey Catherine Beardsley, Dean’s List
Vivian Thi Nguyen, Dean’s List
Reed Alexander Shelley, Dean’s List
Hannah Elise Williamson, President’s List

Fredericksburg
Kalin Rose Brown, President’s List

Frisco
Reagan Alexandra Ridlehuber, Dean’s List

Garden Ridge
Camila Michelle Cotter, Honor Roll

Gatesville
Augusta Marie Johnson, Dean’s List

Georgetown
Nicole Elizabeth Ferrell, President’s List
Rachel Ann Mahagan, President’s List
Sydney Drew Spencer, Dean’s List
Aaron William Walling, President’s List
Cameron Andrew Wong, President’s List

Godley
Austin Blake Upchurch, Honor Roll

Goldthwaite
Priscilla Deann Gilbert, Dean’s List
Julie Marie Hart, President’s List
Jody Michael Loudamy, President’s List
Ricky Shane Miles, President’s List
Ryan Peyton Miles, President’s List

Goliad
Hanna Danielle Henson, President’s List

Gorman
Aimee Michelle Keel, Dean’s List
Michelle Elaine Teague, Dean’s List

Granbury
Katelyn Leigh O’Conner, President’s List

Grand Prairie
Gabriella Marie Diaz De Leon, Dean’s List

Grandview
Bailey Brian Smith, Honor Roll

Greenville
Anna Lauren Jeffers, Dean’s List

Hallettsville
Kade Louis Kahanek, President’s List

Haltom City
Dayane Gutierrez, Dean’s List

Hamilton
Trey Joe Carpenter, Honor Roll

Harlingen
Cody Harrison Hughes, President’s List

Hico
Lydia Mae Heinrichs, President’s List

Houston
Emily Elizabeth Craft, President’s List

Howe
Lindsey Brooke Krueger, President’s List
Tyler Adam Olin, Dean’s List

Humble
William Noah Payne, Honor Roll

Hurst
Carrie Deann Leach, President’s List

Hutto
Alyssa Cymone Beasley, Honor Roll

Irving
Adam McCoy Jones, President’s List
Julio Adalberto Lazo Reyes, Honor Roll
Abner Abdia Reyes, Dean’s List

Jarrell
Kindell Amon Hill, President’s List

Justin
Hannah Joan Ball, Dean’s List

Katy
Josiah Quinn Hughes, President’s List

Kaufman
Bethany Noel Harper, Dean’s List

Kennedale
Hailey Ann Green, Honor Roll

Kerrville
James Vincent Abbatiello, President’s List
Catrina Leigh Hooten, President’s List

Lake Havasu City, Ariz.
Wesley Timothy Smith, Dean’s List

Lindale
Graham Walters White, Honor Roll

Little Elm
Rachel McKenzie Crane, Dean’s List
Kailey Rebekah Doering, Honor Roll

Liverpool
Ashlye Laura Grover, Honor Roll

Llano
Justin Christopher Hughes, Dean’s List
Rachel Elizabeth Hughes, Dean’s List

Lockhart
Josiah James Horton, Dean’s List

Lytle
Jaclyn Rose Bonner, President’s List
Rebekah Joyce Lytle, President’s List

Mansfield
Mikayla Elizabeth Burckhard, Dean’s List
Emily Laura Lang, President’s List

Marion
Aimee Lynn Rolando, Dean’s List

May
Stephanie M. Kerby, Dean’s List
Vanessa Monique Pate, President’s List
Amber Rose Shipman, President’s List

Memphis
Callie Anne Molloy, President’s List

Midland
Andrew Mitchell Erwin, Honor Roll
Kelsey Reid Martin, Honor Roll

Midlothian
Chad Holman Anders, President’s List
Rebecca May Blohm, President’s List
Chelsea Nicole Webster, Dean’s List

Midway, Ark.
Jessica Lynn Swonger, President’s List

Mission
Gil Eduardo Jaime, Honor Roll

Monahans
Garrett Ford, President’s List

Montgomery
Candace Leeann Montgomery, President’s List

Moody
Rachel Ann Lightfoot, Honor Roll

Mount Pleasant
Joshua William Dykes, Dean’s List
Maci Ann Dorsey, Dean’s List

Natalia
Zoe Sunshine Emley, President’s List

Navasota
Madison Kaye Witherwax, President’s List

New Braunfels
Dallas Joe Freeman, President’s List
Dylan Wayne Johnson, Dean’s List
Raul Medina, Dean’s List
Bradley K. Schmid, Honor Roll
Sandi Renee Shahan, Dean’s List
Courtney Lynn Wilder, Honor Roll

Newark
Carissa Caley Cromer, Dean’s List

Nocona
Rebecca Nicole Hamilton, President’s List

North Richland Hills
Lacey Mikelle Eagan, Dean’s List

Odessa
Catherine Elizabeth Haston, Dean’s List
Destiny Ramirez, Dean’s List
Julie Jo Yarbro, Honor Roll

Orange Grove
Sara Ashleigh Wood, Dean’s List

Oriental, N.C.
Nicole Suzanne Goodwin, Dean’s List

Perryton
Keaton James Fletcher, President’s List

Pflugerville
De’andre Rashuad Walker, Dean’s List

Pipe Creek
Aryn Lee Morris, Dean’s List

Plano
Grant Michael Saltar, Dean’s List

Ranger
Sierra Cheyenne Spruill, Honor Roll

Red Oak
Tiffany Michelle Bullock, President’s List
Ian D. Tyra, Honor Roll

Richardson
Emily Grace Wright, President’s List
Scott Walton Wright, Dean’s List

Rio Hondo
Josue Alfredo Garza, Honor Roll

Rising Star
Kinsey Nicole Nall, Honor Roll

Rockport
Katherine Alexandra Mendoza, Honor Roll

Round Rock
Shawn Michel-Alexa Brody, Dean’s List
Joseph Thomas Flanigan, President’s List
Penny Rose Stehlik, President’s List

Rowlett
Rachel Elise Carpenter, President’s List

Runaway Bay
Lainee Nichole Hasty, Honor Roll

Salado
Thomas Parker Kyle, President’s List

San Angelo
Wesley Scott Haman, President’s List
Erin Lenore McCleer, Dean’s List

San Antonio
Arthur Joseph Hettler, Honor Roll
Micah Andrew Smith, Honor Roll
Jacqueline Marie Vega, President’s List
Nathan Richard Weyrauch, Honor Roll

Shepherd
Aimee Orozco, Honor Roll
Katelyn Nicole Zimmer, Dean’s List

Southlake
Braxton Stone Clark, President’s List

Springtown
Elizabeth Ann Rainey, President’s List

Stephenville
Lucas Jake Bowling, Dean’s List

Sweetwater
Michael Ryan Hazard, President’s List

Temple
Zachary Paul Eller, Dean’s List
Maranda Alexandria Marlin, Dean’s List

Tomball
Kayla Kenzie Boucher, Honor Roll

Trophy Club
Adam C. Snyder, Dean’s List

Tulia
Kayla Denae Chadwick, Dean’s List

Tuscola
Sierra Dawn Bennett, Dean’s List
Lillie Cheyenne McDonald, Dean’s List

Waco
Ivon Teresa Mendoza, Honor Roll
Lazhay Tranisha Winn, Dean’s List

Watauga
Kaitlyn Paige Harrison, President’s List

Weatherford
Morgan Paige Ashmore, President’s List
Kaylee Jae Blevins, President’s List
Bailey Michelle Waller, President’s List

Whitehouse
Morgan Andie McCoy, Honor Roll

Winnsboro
Cassia Noelle Rose, President’s List

Zephyr
Jordan Lisa Pitman, Honor Roll
Sydni Brooke Thompson, President’s List

HPU takes first place at crime scene investigation competition

With reporting by Alsatia Jowers, HPU junior

BROWNWOOD – October 31, 2016 – A Howard Payne University team recently won first place in a crime scene investigation competition at the Southwestern Association of Criminal Justice conference in Oklahoma City. HPU students competed against six other teams from Arkansas, Oklahoma and Texas.

crj-group-photo-for-webHPU participants included Jessica Huckaby, sophomore from Brownwood; Alsatia Jowers, junior from Brownwood; Jacob Salazar, junior from Lockhart; Amy Segura, senior from Brownwood; and Blake Wynn, senior from Rockwall. The team members were students in a crime scene investigation course taught by Dr. Paul Lilly, assistant professor of criminal justice and director of HPU’s Department of Public Safety. Lynn Humeniuk, director of HPU’s criminal justice program and associate professor of criminal justice and sociology, and Gina Gibbs, instructor of criminal justice, accompanied the team to the competition.

“These were dedicated students who represented HPU in a very professional manner,” said Humeniuk. “I am so very proud of these five students, Ms. Gibbs for guiding them at the conference and Dr. Lilly for preparing them in class.”

At the competition, students were asked to demonstrate their knowledge in conducting an investigation by securing the crime scene, finding evidence and creating logs for all information related to the investigation, all in a span of 40 minutes. Each member had a specific task to handle, but the team worked closely together to ensure complete diligence.

Gibbs said she was very impressed with how the students conducted themselves during the conference and at the competition.

“It is very rewarding to work with such outstanding young men and women,” she said. “Our students’ professionalism, courteousness and preparedness made a strong impression on the conference attendees. I am very proud to have them represent HPU.”

The students also attended several roundtable panels and lectures at the conference, during which they learned about many important issues and studies related to the criminal justice system. Topics included incarcerated women, the difficulties students have in online classes and the dangers of the dark net.

Dr. Lilly was unable to attend the conference but said he was proud of the students for winning their first competition.

“Crime scene and criminal investigations are very difficult subjects to learn, and both fields take a tremendous amount of studying accompanied by practical training to master,” he said. “For these students to have taken first place in the competition, and to do so the very first time HPU has ever competed, is simply remarkable. Words cannot adequately express how proud I am of them.”

###

Cutline: A team from HPU recently took first place at a crime scene investigation competition. From left are Gina Gibbs, Blake Wynn, Jessica Huckaby, Amy Segura, Alsatia Jowers, Jacob Salazar and Dr. Paul Lilly.

HPU announces new online master’s degree program in criminal justice

BROWNWOOD – September 15, 2016 – Howard Payne University has announced the unveiling of the Master of Science in Criminal Justice degree program to be offered beginning in October 2016. Coursework, offered completely online, is designed to provide preparation for those who are interested in furthering their career goals in a field of criminal justice.

The degree program’s curriculum is designed to provide an appropriate balance of theory with practical application. Instruction will be centered in a Christian servant-leadership model focusing on the balance of justice and restoration. Two tracks will be offered in which the student will choose either nine hours of law enforcement elective courses or nine hours of corrections elective courses. The 36-credit-hour, non-thesis degree can be earned in six semesters including summer sessions.

“After a successful 12-year history with our undergraduate criminal justice program at Howard Payne University, we are thrilled to be able to offer a Master of Science degree in criminal justice,” said Lynn Humeniuk, director of HPU’s criminal justice program and associate professor of criminal justice and sociology. “Additionally, the online format will help make the program more accessible to those whose work schedules or locations would keep them from attending classes at HPU during regular daytime hours.”

HPU recently received word that the program has been added the university’s scope of accreditation by the Southern Association of Colleges and Schools Commission on Colleges, fully authorizing the university to proceed with the enrollment of students and the delivery of the degree. The new degree program was developed with the committed involvement of Dr. Millard Kimery, dean of HPU’s School of Humanities.

“Our faculty and staff have been working hard to create a program that will challenge students, developing in them, within a Christian context, the knowledge and skills they need to be effective practitioners in the field of criminal justice,” said Dr. Kimery. “We are grateful for the opportunity to equip those who serve our communities.”

The new master’s degree is an attractive option for graduates of other colleges and universities but especially for students of HPU’s undergraduate program in criminal justice. Christina Calleros, a 2015 HPU graduate, plans to enroll in the new master’s program and is grateful for her HPU experience during her undergraduate years.

“As a single mother who works full time, I was searching for a program that was accommodating to my needs,” Calleros said. “The faculty members at HPU are friendly and supportive. They always go the extra mile.”
More details about HPU’s Master of Science in Criminal Justice program are available at www.hputx.edu/mscrj. Students interested in pursuing this or any other degree offered at HPU are encouraged to contact the Office of Admission at (325) 649-8020. Information about the university can also be found online at www.hputx.edu.

###

HPU holds Convocation ceremony

HPU Convocation 2016 photoBROWNWOOD – August 29, 2016 – Howard Payne University began its fall 2016 Chapel and Student Assembly season last week with its annual University Convocation ceremony. Dr. Dalton Bigbee ’69, professor of finance at Northeastern State University, addressed the audience.

Other program participants included Dr. Rick Beelby, associate professor of kinesiology; Dr. Gerry Clarkson, president of HPU’s Faculty Assembly and associate professor of physical science; Abraham Cooper, senior music performance major and biochemistry major; Dr. Bill Ellis, president; Dr. Melody Maxwell, assistant professor of Christian studies; Dr. Allen Reed, professor emeritus of music; Dr. Christopher Rosborough ’08, assistant professor of music; Sydney Spencer, president of HPU’s Student Government Association; Dr. W. Mark Tew, provost and chief academic officer; and Dr. Elizabeth Wallace ’71, professor of music.

###

Photo cutline: Dr. Dalton Bigbee, professor of finance at Northeastern State University and 1969 graduate of Howard Payne University, delivered the address at HPU’s recent University Convocation ceremony. Pictured with Dr. Bigbee are Dr. Christopher Rosborough, assistant professor of music (left); Dr. Gerry Clarkson, chair of the department of physical sciences and associate professor of physical science (center); and Dr. Bill Ellis, president (right).

HPU honors 262 for academic success during spring 2016 semester

BROWNWOOD – June 23, 2016 – Howard Payne University honored 262 students for academic success during the spring 2016 semester. Students must earn a 4.0 grade point average to be named to the President’s List, a 3.65-3.99 grade point average to be named to the Dean’s List and a 3.5-3.64 grade point average to be named to the Honor Roll.

Receiving honors were:

Abilene
Brittony Nicole Walker, President’s List
Christy S. Williams, President’s List

Aledo
Skyler Savanna Schoolfield, President’s List

Alleyton
Jessica Claire Catlett, Dean’s List

Alvarado
Alahna Nicole Baze, Dean’s List
Brennan Dawn Holder, Honor Roll
Jay Taylor Holland, Dean’s List
Natalie Marie Stephens, President’s List

Amarillo
Miranda Kristeen Rice, Honor Roll

Anson
Kierstyn Lauren Evans, Honor Roll

Apex, N.C.
Kristen Nicole Terway, Honor Roll

Arkadelphia, Ark.
Rachel Leigh White, Honor Roll

Arlington
Reagan McKinley Grisham, Dean’s List
Brittany Kara Ponder, Honor Roll
Emma Danielle Reed, President’s List
Tayler Brittany Rushing, Dean’s List

Austin
Erin Elizabeth Buergner, President’s List
Jason Lee Disney, Honor Roll
Jonathan Michael George, Honor Roll
Marissa Cheyenne Godbey, Dean’s List
Nicole Suzanne Goodwin, Honor Roll
Riley G. Morrison, President’s List
Grayson Scott Olguin, Dean’s List

Ballinger
Ely Chance Self, Honor Roll

Bangs
Don Leland Greenwood, President’s List
Katherine Elizabeth Hailey, President’s List
Victoria Lee Hardin, President’s List
Courtney Caprice Seybert, President’s List

Bastrop
Courtney B. Turner, Honor Roll

Beaumont
Rickey Andrew Guillory, Dean’s List

Belton
Abigail Nicole Miller, Honor Roll
Micah Stephen Thompson, Honor Roll

Blanket
Taylor Wesley Kent, President’s List

Blooming Grove
Amy Danielle Baskin, President’s List

Boerne
Daniel Edward Harris, Dean’s List
Isaac Conrad Sommers, President’s List

Brownwood
Christy Renee Ash, President’s List
Katie Ellen Ash, President’s List
Sharon Michelle Berger, President’s List
Blake Lawton Biessener, Dean’s List
Shelby Nicole Byrd, Honor Roll
Selena Leonor Castillo, Dean’s List
James David Crow, President’s List
Timothy Scott Emery, Honor Roll
Tanya Renee Glasscock, Dean’s List
Jessica Leigh Harris, Honor Roll
Jose Angel Hernandez, Honor Roll
Kimberlyn Elaine Ho, President’s List
Cynthia Lisett Ibarra, Honor Roll
Erica Danielle Jordan, President’s List
Hannah Celeste Justice, Dean’s List
Joel Allen Justice, President’s List
Jensen Lee Limer, Honor Roll
Bridgette Taylor Mayfield, President’s List
Lindsey Rachel McKinney, Honor Roll
Grace Victoria Milcherska, Dean’s List
Jason Alexander Murphy, Dean’s List
Seth Robert Owen, Dean’s List
Shannon Shae Parrish, Honor Roll
Tandi Joy Patton, Dean’s List
Tanner Cole Pennington, President’s List
Megan Leanne Peterson, Dean’s List
Zachary Vaughn Peterson, Honor Roll
Jeffery Allen Phillips, President’s List
Priscilla Lynn Rodriguez, Honor Roll
Sandy Rodriguez, President’s List
Heather Ann Rowlett, Dean’s List
Chelsea Louise Taylor, President’s List
Chelsea Lynn Thomason, Honor Roll
Keegan Ryan Torres, President’s List
Mari Amy Villarreal, Dean’s List
Jason Ryan Washburn, Dean’s List

Burleson
Paighton Leanne McNeely, Honor Roll

Caddo Mills
Savannah Jade Moore, Dean’s List

Canyon Lake
Jennifer Katelyn Cardenas, President’s List

Carlton
Tobias Ty Turney, Honor Roll

Carrollton
Kristin Anne Cunningham, President’s List
TaShana Rae Hooker, President’s List

Cedar Park
Emily Janice Peisker, President’s List

Cibolo
Nathan Kyle McDowell, Honor Roll

Cisco
Robert Devin Caraway, Dean’s List

Cleburne
Taylor Renea Bicknell, Dean’s List

Clifton, Colo.
Caleb Josiah Kostreva, President’s List

Clyde
Rachel Renee Jackson, Dean’s List
Neal Edward Kucinski, Dean’s List

Coleman
Taylor Cathlynn Armstrong, President’s List
Allison Kate Straach, President’s List

Comanche
Walker Seth Dailey, Honor Roll
Lisa Michelle Moreno, Dean’s List
Angela Rose Parker, Dean’s List
Jaze Mance Randolph, Dean’s List

Conroe
Ryan Wesley Mason, Honor Roll

Cross Plains
James Lowell Sullivan, Dean’s List

Crystal City
Michael Roy Garza, President’s List

De Leon
Micah Jo Cisneroz, Dean’s List

DeSoto
Bettina Ayna Ballet, President’s List
Sharon Allen Wolverton, President’s List
Spencer Kelly Wolverton, Honor Roll

Dublin
Aaron Robert Callaway, Honor Roll

Early
Brittany Elaine Benson, President’s List
Chelsea Diane Chesser, Honor Roll
Colby Scott Compton, President’s List
Ryan Mathew Contreras, Dean’s List
Abraham Fausto-Jorna Cooper, Dean’s List
Thomas Harrison Givan, President’s List
Kelly Kaake, Honor Roll
Morgan Tyler Lacy, President’s List
Nathan Lee Lacy, Dean’s List
Crystal Desire’ Ochoa, Honor Roll
Meagan Elizabeth Sessler, Honor Roll
Preston Erika Smith, Dean’s List
Sydni Brooke Thompson, President’s List
Austin Caleb Throckmorton, President’s List

Eastland
Sloan Elisabeth Ahrlett, President’s List
Elena Maria Mendoza, President’s List
Cody Neal Perrin, President’s List
Dezeray Dawn Tafte, Dean’s List

El Paso
Jessica Kristine Galaviz, Dean’s List
Mark Andrew Montes, Honor Roll
Christina Noriz, President’s List
Grace Christine Stout, Dean’s List

Elgin
Elizabeth Daisy Miller, Honor Roll
Karla Grace Zachary, President’s List

Ennis
Ashley Briann Chapman, Honor Roll

Farmington, N.M.
Shaefer McIntyre Church, Dean’s List
Zachary H. Sterling, Honor Roll

Ferris
Olivia Ann Belsher, Dean’s List

Forney
Brittany Nicole Cortez, Honor Roll

Fort Worth
Bryan Austin Baker, Dean’s List
Andrew Christopher Errico, Dean’s List
Trey Weldon Franks, Dean’s List
Clifford Lawson Lunceford, Honor Roll
Vivian Thi Nguyen, Dean’s List
Hannah Elise Williamson, Dean’s List

Fredericksburg
Chandler Jacob Condra, President’s List
Serayah Smith, Honor Roll

Garden Ridge
Camila Michelle Cotter, Dean’s List

Gatesville
Murry Roy Clingerman, President’s List
Augusta Marie Johnson, Dean’s List

Georgetown
Nicole Elizabeth Ferrell, President’s List
Rachel Ann Mahagan, President’s List
Jackson William Spencer, Honor Roll
Sydney Drew Spencer, President’s List
Aaron William Walling, President’s List
Cameron Andrew Wong, Dean’s List

Goldthwaite
Priscilla Deann Gilbert, Dean’s List
Julie Marie Hart, President’s List
Jody Michael Loudamy, President’s List

Goliad
Hanna Danielle Henson, President’s List

Gonzales
Seth James Rainey, Honor Roll
Granbury
Tyler Kirk Jones, President’s List
Kayla Michelle Smith, Honor Roll
Jenna Rynea Underwood, Honor Roll

Grapeland
Alexandria Cymone Davis, Honor Roll

Greenville
Anna Lauren Jeffers, Honor Roll

Hallettsville
Kade Louis Kahanek, President’s List

Haltom City
Dayane Gutierrez, Dean’s List

Hamilton
Trey Joe Carpenter, Dean’s List
Jeremiah Kayne Wenzel, Honor Roll

Harlingen
Cody Harrison Hughes, President’s List

Hartley
Jacob Russell Vincent, President’s List

Hico
Lydia Mae Heinrichs, President’s List

Holland
Steven Ray Palousek, President’s List

Howe
Tyler Adam Olin, President’s List

Hurst
Carrie Deann Leach, Dean’s List

Hutto
Chase Anthony Collazo, Dean’s List

Irving
Vanessa Renae Albert, Honor Roll
Adam McCoy Jones, Dean’s List

Jarrell
Kindell Amon Hill, President’s List

Joshua
Julia Lynne James, Honor Roll

Justin
Hannah Joan Ball, Dean’s List

Katy
Karli Gail Conrad, Honor Roll

Kermit
David Tyrone Dingle, Honor Roll

Kerrville
James Vincent Abbatiello, President’s List
Catrina Leigh Hooten, Dean’s List

Killeen
Kaytlin Dianne Hunkins, Honor Roll

Kingsville
Brett Ollen Quackenbush, Dean’s List

Lampasas
Mason D. Murray, Dean’s List
Kelsan Marie Wolverton, Dean’s List

League City
Caitlin Noel Alexander, President’s List

Lindale
Leonard Paul Baker, Dean’s List

Little Elm
Rachel McKenzie Crane, Dean’s List
Travis Anthony Moraga, Dean’s List

Llano
Rachel Elizabeth Hughes, Honor Roll

Longview
Benjamin Paul Fountain, Honor Roll

Los Fresnos
Eric Mick Reber, Honor Roll

Lytle
Jaclyn Rose Bonner, President’s List
Rebekah Joyce Lytle, Dean’s List

May
Vanessa Monique Pate, President’s List
Amber Rose Shipman, President’s List

McKinney
Tara Brooke Carroll, Dean’s List
Fred Zavala, Dean’s List

Memphis
Callie Anne Molloy, Dean’s List

Midland
Eric Trey Haverstock, President’s List
Kelsey Reid Johnson, President’s List
Gaby V. Muniz, Honor Roll

Midlothian
Chad Holman Anders, Honor Roll
Emily Nicole Ball, Dean’s List
Rebecca May Blohm, Dean’s List
Tyler Christopher Colburn, President’s List
Gabriella Glenn Guest, President’s List

Miles
Caitlin Courtney Wood, Dean’s List

Mineral Wells
Rachel Ann Merritt, President’s List

Montgomery
Candace Leeann Montgomery, Dean’s List

Mount Pleasant
Joshua William Dykes, Honor Roll

Natalia
Zoe Sunshine Emley, Dean’s List
Andrew William Overmiller, Dean’s List

New Braunfels
Dallas Joe Freeman, President’s List

Newark
Carissa Caley Cromer, Dean’s List

Nocona
Rebecca Nicole Hamilton, President’s List

North Richland Hills
Lacey Mikelle Eagan, Dean’s List

Odessa
Catherine Elizabeth Haston, Honor Roll
Julie Jo Yarbro, Dean’s List

Perryton
Keaton James Fletcher, President’s List

Pipe Creek
Aryn Lee Morris, Dean’s List

Plano
Grant Michael Saltar, Honor Roll

Pleasant Hill, Calif.
Jack Henry Judd, Honor Roll

Princeton
Destiny Sherell Dyson, President’s List

Ranger
Sierra Cheyenne Spruill, President’s List

Richland Hills
Luke G. Jester, Dean’s List

Rio Hondo
Josue Alfredo Garza, Honor Roll
John Carl Reyes, Honor Roll

Round Rock
Stacy Rachaun Beattie-Anderson, Honor Roll
Shawn Michel-Alexa Brody, Honor Roll
Joseph Thomas Flanigan, Dean’s List

Runaway Bay
Lainee Nichole Hasty, Dean’s List

Saginaw
Elizabeth Anne Fargo, Honor Roll

Salado
Ruben Daniel Lemus, Dean’s List

San Angelo
Kyndal Nicole Broome, President’s List

San Antonio
Floridalma Campos, Dean’s List
Andrew Uriah Collazo, Honor Roll
Taylor Ann Gorman, Dean’s List
Arthur Joseph Hettler, President’s List

San Juan
Lorien Elisse Rubio, Honor Roll

Shepherd
Katelyn Nicole Zimmer, Dean’s List

Southlake
Braxton Stone Clark, President’s List

Springtown
Elizabeth Ann Rainey, President’s List

Stephenville
Lucas Jake Bowling, Dean’s List
Shadd C. Cole, Honor Roll
Libby Ann Evans, Honor Roll

Sweetwater
Michael Ryan Hazard, President’s List

Temple
Zachary Paul Eller, Dean’s List
Maranda Alexandria Marlin, Honor Roll

Three Rivers
Chasity Danielle Coquat, President’s List

Tolar
Holly Ann Leatherman, Dean’s List

Troup
Taryn Cheney Cover, President’s List
Ethan Chase Molnari, Honor Roll

Tuscola
Sierra Dawn Bennett, Honor Roll

Uhland
Ariana D. Rehm, Honor Roll

Universal City
Joshua Brian Varnes, President’s List

Vernon
Haley Elaine Smith, Dean’s List

Waco
Jacob Drew McNeill, Dean’s List
Ivon Teresa Mendoza, Dean’s List

Waskom
Diana Rebeca Puente Chavar, President’s List

Watauga
Kaitlyn Paige Harrison, President’s List

Waurika, Okla.
Courtney Elise Howard, Dean’s List

Waxahachie
Michael Nathan Snow, President’s List

Weatherford
Morgan Paige Ashmore, President’s List
Kaylee Jae Blevins, President’s List

Whitehouse
Andrew Kirk Stevenson, President’s List

Wylie
Montana Shay Phelps, Honor Roll

Zephyr
Jordan Lisa Pitman, President’s List

###

HPU graduates 94 at close of spring 2016 semester

BROWNWOOD – June 21, 2016 – Howard Payne University graduated 94 students during its Commencement ceremony held at the close of the spring 2016 semester.

Dr. Bill Ellis, HPU president, and other university representatives conferred the degrees.

The list below includes the May graduates as well as a few students who are completing final degree requirements. Students must have a 3.55-3.69 grade-point average to graduate Cum Laude; a 3.70-3.84 GPA to graduate Magna Cum Laude; and a 3.85-4.0 GPA to graduate Summa Cum Laude.

Graduates included:

Abilene
Carson Brent Burns – Master of Arts in Youth Ministry

Alvarado
Ruby Patricia Johnson – Bachelor of Music in music – instrumental (all-level certification), Magna Cum Laude

Amarillo
Xavier Juiqueil McFalls – Bachelor of Science in exercise and sport science (personal trainer)

Austin
Jordan Allen Shaw – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)

Bangs
Callie Ann Adams – Bachelor of Science in exercise and sport science (personal trainer), Summa Cum Laude
Victoria Lee Hardin – Bachelor of Science in psychology (counseling/clinical), Cum Laude
Charles Anthony Long – Bachelor of Business Administration in accounting
Leah’Shae Ann Martinez – Bachelor of Science in mathematics
Courtney Caprice Seybert – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), Magna Cum Laude

Belton
Dana Kaye Everett – Master of Education in Instructional Leadership

Bertram
Conner Trent Fisher – Master of Business Administration

Big Spring
Kelsey Reed Weir – Bachelor of Science in mathematics (grade 8-12)

Brazoria
Micah Brannan Huebner – Bachelor of Music in music – instrumental (all-level certification), Magna Cum Laude

Briggs
Allison Victoria Eaton – Master of Business Administration

Brownwood
Mackenzie Draye Burrows – Bachelor of Science in social work
Terry Wayne Cantwell – Master of Education in Instructional Leadership
Caleb Nathan Dillard – Bachelor of Science in business administration
William Brett Ellis – Bachelor of Music in music performance – voice
Kimberley Kay Garner – Master of Arts in Youth Ministry
Molly Jane Hull – Bachelor of Science in art (all-level certification), Summa Cum Laude
Douglas Arnold Hurt – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice
Kindry Cruz Kirbo – Bachelor of Science in biology, Cum Laude
Mary Catherine Kunkel – Bachelor of Science in athletic training
Sylvia Diaz Laureles – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice (restorative justice)
Jefferson Scott Lewis – Bachelor of Arts in psychology (family psychology)
Adam Justin Lloyd – Bachelor of Business Administration in accounting
Jason Alexander Murphy – Bachelor of Business Administration in Guy D. Newman Honors Academy and accounting, Cum Laude
Sandy Rodriguez – Bachelor of Business Administration in accounting, Cum Laude
Amber Nicole Schroepfer – Master of Business Administration
Kristian Jalyn Simpson – Bachelor of Arts in psychology (psychology and ministry)
Chelsea Louise Taylor – Bachelor of Science in art (all-level certification), Magna Cum Laude
Stephanie Michelle Upfold – Bachelor of Science in criminal justice (forensic science)
Lois Elizabeth Wallace – Bachelor of Arts in Christian education
Derek Robert Wilson – Bachelor of Science in athletic training

Bulverde
Tyler Evan Krug – Master of Business Administration

Burleson
Caleb Michael McConnell – Bachelor of Arts in Guy D. Newman Honors Academy, political science (general) and history (general), Magna Cum Laude

Burnet
Jordan Michelle Brown – Bachelor of Arts in family studies

Canyon Lake
Tara Lee Roussett – Master of Business Administration

Cedar Creek
Samuel Joe Austin Parmley – Bachelor of Science in forensic science

Cedar Park
Emily Janice Peisker – Bachelor of Arts in studio art, Magna Cum Laude

Cleveland
Matthew David Daniel – Bachelor of Science in exercise and sport science (sport management)

Comanche
Walker Seth Dailey – Bachelor of Science in business administration

Corsicana
Anthony David Johnston – Master of Arts in Theology and Ministry
Jeffrey Lance Rhodes – Bachelor of Arts in cross-cultural studies

Cross Plains
James Lowell Sullivan – Bachelor of Science in computer information systems (systems development), Cum Laude

De Leon
Kelci Ann Feist – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)

Deer Park
Jason Wilburn Havner – Master of Arts in Youth Ministry

DeSoto
Danyel Marie Bradley – Bachelor of Arts in criminal justice (restorative justice)

Dripping Springs
Elliott Nicole Gray – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6)

Early
Melanie Elaine Clark – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6)
Aaron J. Tassin – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)
Peyton Nicole Walker – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies

El Paso
Yessenia Angelica Cazares – Bachelor of Arts in psychology (general psychology)
Jessica Kristine Galaviz – Bachelor of Science in exercise and sport science (personal trainer)
Mark Andrew Montes – Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite concentration)

Ennis
Ashley Briann Chapman – Bachelor of Arts in Guy D. Newman Honors Academy, Spanish and political science (general)

Farmington, N.M.
Zachary H. Sterling – Bachelor of Arts in youth ministry

Florence
Luis Anthony Robles – Bachelor of Arts in criminal justice, Magna Cum Laude

Fredericksburg
Chandler Jacob Condra – Bachelor of Business Administration in management, Summa Cum Laude

Fulshear
Will Orion Roberts – Master of Business Administration

Gatesville
Murry Roy Clingerman – Bachelor of Business Administration in accounting, Magna Cum Laude

Georgetown
Michael Clifton Bailey – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice
Jacob Daniel Spivey – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)
Zachary Charles White – Bachelor of Arts in cross-cultural studies

Goldthwaite
Brittany Renae Martin – Bachelor of Arts in theatre arts (all-level certification: early childhood – grade 12)

Granbury
Tyler Kirk Jones – Bachelor of Science in computer information systems (multimedia), Magna Cum Laude

Grandview
Bailey Dawn Simmons – Bachelor of Science in athletic training

Highlands
Hannah Marie Strebeck – Bachelor of Music in music – instrumental (all-level certification), Summa Cum Laude

Iowa Park
Joshua Lee Farquharson – Bachelor of Arts in music – instrumental

Kerrville
Willie Claudius Locke – Bachelor of Science in computer information systems (systems development)

Lampasas
Astin K. Murray – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice
Kelsan Marie Wolverton – Bachelor of Arts in cross-cultural studies, Magna Cum Laude

Lewisville
Christopher Ryan Beaty – Master of Arts in Theology and Ministry

Lockhart
Timothy Layne Counce – Bachelor of Science in Guy D. Newman Honors Academy and chemistry (biochemistry concentration)

Longview
Benjamin Paul Fountain – Bachelor of Arts in youth ministry

May
Sarah Katherine Brown – Bachelor of Arts in English
Rebecca Danielle McFarland – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), Magna Cum Laude
Heather Renae Starnes – Bachelor of Science in exercise and sport science (all-level certification)

Midland
Garrick Hunter Seigler – Master of Arts in Theology and Ministry

Midlothian
Tyler Christopher Colburn – Bachelor of Business Administration in management

Mineral Wells
Dustin Adam Rollings – Bachelor of Science in biology

New Braunfels
Darryl Leigh Fresne – Master of Business Administration
John Ross Kublank – Master of Business Administration

Paradise
Nathan Cole Lamb – Bachelor of Science in computer information systems (systems development)
Rachel Catherine Runnels – Master of Business Administration

Pflugerville
Lawrence Adom Martinez – Bachelor of Science in psychology (general psychology)

Port Lavaca
Amber Christine Jackson – Bachelor of Arts in communication (public and media communication)

Rochelle
Cantrell Oldham Miller – Bachelor of Arts in studio art

Salado
Michael Joe Sellers – Bachelor of Arts in social studies composite (grade 8-12), Cum Laude

San Angelo
Kyndal Nicole Broome – Bachelor of Business Administration in management, Magna Cum Laude
Kristin Leeann Haman – Bachelor of Science in athletic training, Summa Cum Laude

San Saba
Marshal Lynn McIntosh – Master of Business Administration

Santo
Sarah Jane Van Remmen – Bachelor of Science in chemistry, Cum Laude

Seguin
Vanessa Mae Marquez – Bachelor of Arts in social work, Magna Cum Laude

Spring
Colby Ray Byrd – Bachelor of Science in business administration
Dustin James Kelver – Master of Business Administration

Stephenville
William Cody Cain – Bachelor of Science in exercise and sport science (personal trainer)
Libby Ann Evans – Bachelor of Science in business administration

Sutherland Springs
Christopher Lee Gonsalves – Bachelor of Arts in music – instrumental

Sweetwater
Stephanie Elizabeth Baker – Master of Education in Instructional Leadership

###

HPU honors 64 students during Academic Awards Convocation

BROWNWOOD – May 3, 2016 – Howard Payne University recently honored 64 students for academic achievements during the spring 2016 semester. The students were recognized during the university’s annual Academic Awards Convocation.

Receiving awards were:

Abilene
Brittony Walker, Outstanding Student in Family Studies

Aledo
Skyler Schoolfield, Outstanding Lower-Division Student in Spanish

Alvarado
Ashleigh Moss, Most Promising Newcomer in Theatre
Natalie Stephens, Outstanding Music Major (Vocal) – Lower-Division

Amarillo
Xavier McFalls, TAHPERD (Texas Association for Health, Physical Education, Recreation & Dance) Student of the Year

Arlington
Reagan Grisham, Outstanding Lower-Division Student in Communication Studies

Austin
Nicole Goodwin, Outstanding Lower-Division Student in Biology

Bangs
Callie Adams, Outstanding Exercise and Sport Science Major and American Kinesiology Association Outstanding Major
Victoria Hardin, Honor Award in Psychology

Big Spring
Kelsey Weir, Outstanding Student in Mathematics Education

Briggs
Allison Eaton, American Southwest Conference Female Medal of Honor

Brownwood
Travis Adams, Outstanding Freshman in Art
Blake Biessener, Outstanding Student in Computer Information Systems
Lydia Conrad, Outstanding Senior in Art
Chelsea Garcia, Outstanding Nontraditional Student
Molly Hull, Outstanding New All-Level Teacher
Hannah Justice, Outstanding Student in General Biology
Kindry Kirbo, Outstanding Candidate for Graduation in Biology
Jason Murphy, Outstanding Model United Nations Student
Zachary Peterson, Most Promising Freshman in English

Comanche
Kaeli Goodgion, Outstanding Freshman in Art

Dallas
Richard Treviso, Outstanding Lower-Division Student in Chemistry

Desoto
Danyel Bradley, Tami Pattillo Memorial Award

Early
Abraham Cooper, Outstanding Music Major (Instrumental) – Lower-Division Student and Outstanding Upper-Division Student in Chemistry
Amy Tyler, Honor Award in Social Work

Eastland
Cody Perrin, Outstanding History Student

Edinburg
Andrea Culpepper, Outstanding Student in Management

Ennis
Ashley Chapman, Outstanding Government Student

Farmington, N.M.
Shaefer Church, Outstanding Student in Bible and Outstanding Student in Christian Studies
Zachary Sterling, Outstanding Student in Youth Ministry

Florence
Luis Robles, Honor Award in Criminal Justice and HPU Male Scholar-Athlete

Fredericksburg
Chandler Condra, Outstanding Student in the School of Business

Gatesville
Murry Clingerman, Outstanding Student in Accounting

Godley
Tolli Wylie, Outstanding New Elementary Teacher

Goldthwaite
Brittany Martin, Outstanding Achievement in Theatre

Greenville
Anna Lauren Jeffers, Outstanding Student in Christian Education

Gunter
Richard Young, Paul J. Cunningham Memorial Award and American Southwest Conference Male Medal of Honor

Harlingen
Cody H. Hughes, Most Promising Freshman in English

Hico
Lydia Heinrichs, Outstanding Swarm Yearbook Staff Member

Highlands
Hannah Strebeck, Outstanding Music Major (Instrumental) – Upper-Division Student

Kennedale
Hailey Green, Most Promising Newcomer in Theatre

Kerrville
Jimmy Abbatiello, Outstanding Upper-Division Student in Communication Studies

Little Elm
Rachel Crane, Outstanding Lower-Division Student in Biology

Llano
Rachel Hughes, Outstanding Yellow Jacket Newspaper Staff Member

Lockhart
TJ Counce, Outstanding Mock Trial Student

Lytle
Jaclyn Bonner, Outstanding Academic Achievement in Communication Studies

McKinney
Fred Zavala, Academic Achievement in English

Memphis
Callie Molloy, HPU Female Scholar-Athlete

Midlothian
Gabriella Guest, Outstanding Music Major (Vocal) – Upper-Division

North Richland Hills
Lacey Eagan, Outstanding Lower-Division Mathematics Student

Perryton
Keaton Fletcher, Outstanding Upper-Division Student in Biology

Richardson
Ivyanne Nichols, Outstanding Student in Biblical Languages

Richland Hills
Luke Jester, Outstanding Upper-Division Mathematics Student

Salado
Thomas Kyle, Outstanding Student in Cross-Cultural Studies

San Angelo
Kyndal Broome, Outstanding Student in Management and Outstanding Upper-Division Student in Spanish
Kristin Haman, Highest GPA in Exercise and Sport Science and Outstanding Athletic Training Major

Santo
Sarah Van Remmen, Excellence in Chemistry

Shepherd
Katelyn Zimmer, Outstanding Lower-Division Student in Spanish

Southlake
Braxton Clark, Outstanding Student Speaker Bureau Member

Spurger
Jessi Jordan, Outstanding Student in Christian Studies

Temple
Zachary Eller, Outstanding Student in Business Administration

Waco
Drew McNeill, Outstanding Freshman in Art

Waskom
Rebeca Puente, Outstanding Moot Court Student

Waxahachie
Michael Snow, TAHPERD (Texas Association for Health, Physical Education, Recreation & Dance) Student of the Year

###

HPU to graduate 116 students this Saturday

BROWNWOOD – May 3, 2016 – Howard Payne University will graduate 116 students during the spring Commencement ceremony this Saturday, May 7, at 10 a.m. at the Brownwood Coliseum.

Dr. Bill Ellis, university president, and other university representatives will confer the undergraduate and graduate degrees. Dr. Robert R. Ellis, associate dean for academics at Hardin-Simmons University’s Logsdon Seminary, will deliver the charge to the graduates.

Additional program participants include: Corey Ash ’92, associate professor of music and director of bands; Dr. Donnie Auvenshine ’75, dean of the School of Christian Studies and professor of Christian studies; Rev. Cory Brand ’98, minister of discipleship and pastoral care at First Baptist Church of Corsicana; Jane Collette ’81, president of the HPU Alumni Association; Dr. Gary Gramling ’81, director of the graduate program in youth ministry and professor of Christian studies; Dr. Millard J. Kimery Jr., interim dean of the School of Humanities and professor of English; Dr. Brad Lemler, interim dean of the School of Business and professor of accounting; Dr. Debra Powell, assistant professor of business administration; Dr. Joe Robinson, director of the instructional leadership graduate program and professor of education; Dr. Harlan Scott, faculty president and associate professor of biology; Carter Sharpe, chairman of HPU’s Board of Trustees; Dr. W. Mark Tew, provost; Dr. Daresa Voss, interim dean of the School of Education and professor of education; Lana Wagner ’97, registrar; Rev. Kelly Wolverton ’96, pastor of Hampton Road Baptist Church in Desoto; Kelsan Wolverton, candidate for graduation; and the HPU Instrumental Ensemble.

The Commencement ceremony will be preceded on Friday, May 6, by Chime Out, an HPU tradition in which graduating seniors pass a chain of ivy to underclassmen, symbolizing the passing of authority, responsibility and privileges to those students who remain on campus to carry on the traditions of the university. Chime Out begins at 6 p.m. at the university’s Mims Auditorium.

###