HPU graduates 125 at Commencement in May

BROWNWOOD – June 13, 2013 – Howard Payne University graduated 125 students at its Commencement ceremony at the close of the spring 2013 semester. Dr. Bill Ellis, university president; Dr. David L. Lowrie, Jr., chairman of HPU’s Board of Trustees; and other university representatives conferred the degrees.

Graduates included:

Allen
Jonathan Harrott – Bachelor of Business Administration in marketing

Alvarado
Thomas Head – Bachelor of Science in psychology (general psychology), Cum Laude

Andrews
Blake Gribble – Bachelor of Business Administration in management (marketing emphasis)

Austin
Sarah Davies – Bachelor of Science in biology, Summa Cum Laude
Danny Jaime – Bachelor of Science in exercise and sport science (personal trainer)
John King – Bachelor of Business Administration in management (marketing emphasis), Magna Cum Laude
Karl Stewart – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)

Azle
Nicholas Rayburn – Bachelor of Science in social studies composite
Kayla Scott – Master of Business Administration in business administration
Jordan Villanueva – Bachelor of Arts in Spanish

Bangs
Richard Anderson – Bachelor of Arts in communication
Ruben Fuentes – Bachelor of Arts in Spanish

Baytown
Brian Asp – Master of Business Administration in business administration

Beaumont
Tyler Gaddis – Bachelor of Business Administration in management (marketing emphasis)

Blanket
Tylene Middleton – Bachelor of Science in exercise and sport science (personal trainer)

Brownwood
Amanda Anderson – Bachelor of Science in biology
Anthony Arreola – Bachelor of Science in psychology (psychology and ministry)
Kevin Baker – Bachelor of Music in music-performance (instrumental)
Stephanie Baldwin – Bachelor of Arts in history
Brittany Beelby – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6)
Joel Berends – Bachelor of Science in biology, Summa Cum Laude
Bethany Berry – Bachelor of Arts in Academy of Freedom and political science (pre-law)
Natalie Cardenas – Bachelor of Arts in social work
Andrew Chisholm – Master of Business Administration in business administration
Shannon Costello – Bachelor of Science in exercise and sport science (personal trainer), Summa Cum Laude
Molly Davis – Bachelor of Science in biology
Richard Diaz – Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (Bible concentration)
Roy Haley – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies
John Hammond – Bachelor of Arts in youth ministry
Hayden Hewitt – Bachelor of Science in business administration
Houston Holmes – Bachelor of Science in exercise and sport science (exercise and sport management), Summa Cum Laude
Kerri Jones – Bachelor of Science in standard chemistry, Cum Laude
Amy Martin – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice
Katy McBeth – Bachelor of Science in social work
Maitreyee Nigalye – Bachelor of Arts in Spanish, Summa Cum Laude
Emily Rainey – Bachelor of Business Administration in marketing
Mary Raschke – Bachelor of Science in biology, Summa Cum Laude
Alexandra Ratulowski – Bachelor of Arts in psychology (counseling/clinical)
Ethan Selman – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies
Tracer Skelton – Bachelor of Science in biology, Magna Cum Laude
Jesse Smith – Bachelor of Music in music-performance (voice concentration)
Michael Thompson – Bachelor of Business Administration in marketing
Luis Vallecillo – Bachelor of Science in exercise and sport science (coaching)
Megan Wickline – Bachelor of Arts in art (all-level certification)

Canyon
Anna McCay – Bachelor of Arts in cross-cultural studies, Cum Laude

Cedar Hill
Senae Dillard – Bachelor of Science in criminal justice

Cedar Park
Regan Hogan – Bachelor of Arts in history (American emphasis), Summa Cum Laude
Ryan Hogan – Bachelor of Arts in practical theology, Summa Cum Laude
Laura Peisker – Bachelor of Science in mathematics, Summa Cum Laude

Chappell Hill
Haley Clanahan – Associate in Health Science in health science

Cisco
Haleigh Caraway – Bachelor of Arts in criminal justice

Clint
Genaro Astorga – Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite concentration)

Clovis, N.M.
Heather Emch – Bachelor of Business Administration in marketing, Summa Cum Laude

Colorado Springs, Colo.
Sarah Stamps (Cooke) – Bachelor of Science in biology, Cum Laude

Comanche
Ricardo Martinez – Bachelor of Arts in social work, Cum Laude

Corpus Christi
Molly Marriott – Bachelor of Arts in communication (public and media communication)

Crane
Jacelynn Cunningham – Bachelor of Arts in family studies

Dayton
Jessica Taylor – Bachelor of Science in biology

Derby, Kan.
Charity Chambers – Bachelor of Arts in Academy of Freedom, communication studies (public/media) and political science, Summa Cum Laude

Duncanville
Michael Talley – Bachelor of Science in mathematics (high school: grade 8-12)

Early
Kelli Ezzell – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies, Cum Laude
Sara Jones – Bachelor of Arts in elementary education (early childhood – grade 6), Cum Laude
Stefani Williams – Bachelor of Science in psychology (family psychology), Cum Laude

Farmington, N.M.
Brandi Wright – Bachelor of Arts in youth ministry

Fort Myers, Fla.
Sarah Weber – Bachelor of Science in biology, Summa Cum Laude

George West
Hillary Sellman – Bachelor of Arts in English, Cum Laude

Georgetown
Brandi Castillon – Bachelor of Music in music (church music – vocal)

Goldthwaite
Jaime Speegle – Bachelor of Arts in psychology (family psychology), Magna Cum Laude

Granbury
Lori Horn – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), Magna Cum Laude
Jonathan Morris – Bachelor of Science in exercise and sport science (exercise and sport management)
Baillie Trumble – Bachelor of Science in biology

Harlingen
Edward Martinez – Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration

Helotes
Cheryl Sarem – Bachelor of Science in biology, Cum Laude

Highland Village
Samuel Dollahite – Bachelor of Science in business administration

Houston
Kathryn Barrackman – Bachelor of Science in Academy of Freedom, political science (international studies) and mathematics, Summa Cum Laude
Karla Kalantar – Bachelor of Arts in social work

Humble
Eric Sailors – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)

Iowa Park
Aimee Gow – Bachelor of Arts in elementary education (early childhood – grade 6)

La Grange
Dana Marrs – Bachelor of Science in exercise and sport science (exercise and sport management)

Lampasas
Christa Lee – Bachelor of Arts in social work

Leander
Nathaniel Pepe – Master of Business Administration in business administration

Lindale
Kaitlyn Kelm – Bachelor of Science in Academy of Freedom and political science (general), Cum Laude

Longview
Kyle Huesing – Bachelor of Science in psychology (general psychology), Summa Cum Laude

Mason
Virginia Lemke – Bachelor of Science in business administration

May
Bryan Pate – Bachelor of Arts in youth ministry

Mesquite
Michael Delgado – Bachelor of Arts in Spanish (all-level: early childhood – grade 12)

Midland
Julie Fowler – Master of Education in instructional leadership
Cassandra Jolly – Bachelor of Arts in cross-cultural studies, Cum Laude
Rebecca Knighton – Bachelor of Science in family studies, Summa Cum Laude
Joshua Milam – Bachelor of Arts in Academy of Freedom and political science (pre-law), Summa Cum Laude

Montgomery
James Lamberth – Bachelor of Science in communication (public and media communication)

Mullin
Ethan Fisher – Bachelor of Business Administration in accounting, Summa Cum Laude

Olden
Timber Curtis – Bachelor of Business Administration in management, Summa Cum Laude

Paradise
Dustin Campbell – Bachelor of Science in exercise and sport science (personal trainer)
James Castleberry – Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration, Magna Cum Laude
Kelley Miller – Bachelor of Science in Academy of Freedom and political science (general), Magna Cum Laude
Courtney Wilmoth – Bachelor of Arts in English, Cum Laude

Pflugerville
Dustin Taylor – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)

Plano
Jessica Baniewicz – Bachelor of Arts in cross-cultural studies and Spanish, Cum Laude
Kollin Fields – Bachelor of Arts in Academy of Freedom and social studies composite (grade 8-12)

Port Arthur
Sharon Jarquin – Bachelor of Arts in family studies, Summa Cum Laude

Poth
Megan Haverlah – Bachelor of Science in communication (public and media communication), Cum Laude

Red Oak
Jimmy Cuellar – Bachelor of Music in music-instrumental (all-level certification)

Richmond
Carlee Ammons – Bachelor of Arts in communication (public and media communication), Summa Cum Laude

Rising Star
Adrian Greenfield – Bachelor of Science in exercise and sport science (all-level certification)
Julieann Steubing – Bachelor of Arts in social work, Cum Laude

Robstown
Raul Elizondo – Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite concentration)

Rockwall
Molly O’Brien – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), Magna Cum Laude

Roscoe
Kaitlinn Reed – Bachelor of Arts in social work

Rowlett
Kyle Heidelberg – Bachelor of Arts in Spanish, Summa Cum Laude
Tyler Heidelberg – Bachelor of Arts in Christian education, Summa Cum Laude
Andrew Lewis – Bachelor of Arts in youth ministry

Sachse
Brandon Helm – Bachelor of Arts in Christian education

San Angelo
Rachel Wohl – Bachelor of Arts in social work, Summa Cum Laude

San Antonio
Amanda Munoz – Bachelor of Arts in social work

Savoy
Reed Klose – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)

Splendora
Allison Moore – Bachelor of Science in biology

Springtown
Grant Newman – Bachelor of Arts in music (instrumental)

Stanton
David Anderson – Bachelor of Music in music (church music – vocal)

Sunnyvale
Whitney Sirois – Bachelor of Arts in English

Sweetwater
Timothy Rhoades – Bachelor of Arts in youth ministry, Cum Laude

Temple
Madeleine Daugherty – Bachelor of Science in middle school education (grade 4-8), Summa Cum Laude

Universal City
James Timmons – Bachelor of Business Administration in accounting (traditional)

Waco
Jake Shelton – Bachelor of Music in music-instrumental (all-level certification), Cum Laude

Wichita Falls
Oliver Barker – Bachelor of Science in business administration

Students must have a 3.55-3.69 grade-point average to graduate cum laude; a 3.70-3.84 GPA to graduate magna cum laude; and a 3.85-4.0 GPA to graduate summa cum laude.

###