HPU graduates 62 at December Commencement

BROWNWOOD – January 17, 2014 – Howard Payne University held its December Commencement ceremony at the close of the fall 2013 semester. Receiving their diplomas were 62 August and December graduates.

Students must have a 3.55-3.69 GPA to graduate Cum Laude, a 3.70-3.84 GPA to graduate Magna Cum Laude and a 3.85-4.0 GPA to graduate Summa Cum Laude.

Graduates included:

Alvarado
Brandi Le’Anna Morris – Bachelor of Science in exercise and sport science

Alvin
Kaitlin Shawna Leslie – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), Magna Cum Laude
Linsey Leeann Reed – Bachelor of Arts in criminal justice

Austin
Laura Michelle Magoon – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies

Bangs
Robert Lee Tucker – Master of Business Administration in business administration

Brownwood
Austin Emerson Adams – Bachelor of Arts in Spanish
Stephanie Elaine Baldwin – Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration
Austin Matthew Burrus – Bachelor of Business Administration in accounting
Carminia Del Toro – Bachelor of Arts in communication – organizational and leadership communication, Magna Cum Laude
Jason Andrew Harth – Bachelor of Science in business administration
Lara Leeann Hernandez – Bachelor of Arts in family studies
Hannah Brooke Hewitt – Bachelor of Science in family studies
Zachary Stephen Hubbard – Bachelor of Science in exercise and sport science
Jherica Larie Simental – Bachelor of Arts in youth ministry, Cum Laude
Hillary Grace Stippick – Bachelor of Arts in psychology, Magna Cum Laude

Coleman
Jeremy Glen Beggs – Master of Arts in youth ministry
Mary Margaret Morrison – Bachelor of Arts in psychology, Magna Cum Laude

Comfort
Katie Elizabeth Poerner – Bachelor of Science in mathematics (grade 8-12), Summa Cum Laude

Cranfills Gap
Ashley Nicole Sorenson – Bachelor of Arts in practical theology

Cypress
Ashley Elyssa Maley – Bachelor of Arts in cross-cultural studies

Dallas
Alejandro Guerrero – Bachelor of Arts in criminal justice

Early
Lauraleticia Alvarado – Bachelor of Arts in Honors Academy: civic leadership and public policy, and political science/pre-law
Raymond Harrison Card – Bachelor of Science in psychology
Addison Bryant Ebarb – Bachelor of Business Administration in accounting
Russell Wayne Ezzell – Master of Business Administration in business administration
Justin Paul Taylor – Bachelor of Science in criminal justice

El Paso
Annie Adams – Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite concentration), Summa Cum Laude
Mark Alan Johnston – Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite concentration), Summa Cum Laude
Oscar A. Rey – Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration
Jesus Reyes – Bachelor of Applied Arts and Sciences in business management

Floresville
Samuel Stephen Simmons – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6)

Flower Mound
Clinton Lee Hawkins – Bachelor of Arts in youth ministry, Cum Laude

Fort Davis
Kyla Claire Zimdars – Bachelor of Science in athletic training, Cum Laude

Georgetown
Stephanie Michelle Bailey – Bachelor of Business Administration in marketing

Glen Rose
Caidon Breanne George – Bachelor of Arts in social work

Hewitt
Bonita Janelle Rutkowski – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies, Summa Cum Laude

Howe
Paul Alexander Caro – Bachelor of Arts in Christian education
Kegan Dean Duncan – Bachelor of Arts in youth ministry

Lewisville
Michelle Marie Hawkins – Bachelor of Arts in art communication, Summa Cum Laude

Lockhart
Jessica Marie Guerra – Bachelor of Science in exercise and sport science

Lubbock
William Colton Curry – Bachelor of Arts in practical theology, Magna Cum Laude
Joshua Paul Puckett – Bachelor of Arts in Bible, Magna Cum Laude

McGregor
Jasmin Vinnettie Thomas – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies

Mesquite
Nicholas Ryan Kresge – Bachelor of Arts in cross-cultural studies

Mineral Wells
Kayla Rene Murray – Master of Arts in youth ministry

New Braunfels
Matthew Kirk Morgan – Master of Business Administration in business administration

Palacios
Kyle Thomas Hamlin – Bachelor of Science in exercise and sport science

Red Oak
Analicia Gabriella Guerrero – Bachelor of Arts in Honors Academy: civic leadership and public policy, and communication studies; Summa Cum Laude

Robstown
Andrew Allen Hurt – Bachelor of Arts in practical theology

Rosenberg
Matthew Allen Melendez – Bachelor of Arts in history (grade 8-12)
Michael Anthony Melendez – Bachelor of Arts in history (grade 8-12)

Sachse
Joshua Don Eppler – Bachelor of Science in biology

Saginaw
Kailey Elizabeth Hinkle – Bachelor of Arts in psychology

San Angelo
Colton Jessie Buzzard – Bachelor of Science in exercise and sport science
Justin Bill Hamby – Master of Arts in youth ministry

San Antonio
Steven Arthur Falconer – Bachelor of Arts in Bible
Ashton Elizabeth Sekula – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies

Spring Branch
Ashley Ann Biering – Bachelor of Arts in criminal justice

The Colony
Angela Nicole (Haney) Butler – Master of Business Administration in business administration
James Benjamin Butler – Master of Business Administration in business administration

Waxahachie
Joshua Dobkins Muse – Master of Business Administration in business administration
Joshua Alton Snow – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies