HPU graduates 95 at close of fall 2016 semester

BROWNWOOD – February 15, 2017 – Howard Payne University graduated 95 students during its Commencement ceremony held at the close of the fall 2016 semester.

Dr. Bill Ellis, HPU president, and other university representatives conferred the degrees.

The list below includes December and August graduates. Students must have a 3.55-3.69 grade-point average to graduate Cum Laude; a 3.70-3.84 GPA to graduate Magna Cum Laude; and a 3.85-4.0 GPA to graduate Summa Cum Laude.

Graduates included:

Austin
Allan Chehadi – Bachelor of Science in business administration

Bartlett
Dylan Wright – Bachelor of Science in biology

Bastrop
Courtney Turner – Bachelor of Science in communication studies (public and media)

Big Spring
Heather Hildebrand – Bachelor of Arts in psychology (counseling/clinical)

Brownwood
Blake Biessener – Bachelor of Science in computer information systems (systems development)
Kaitlyn Cochrum – Bachelor of Arts in psychology (general psychology)
Morris Farr – Bachelor of Arts in history (high school: grade 8-12)
Lorenzo Flores – Bachelor of Arts in criminal justice
Christopher Hickey – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)
Erica Jordan – Bachelor of Arts in English
Joel Larrea – Bachelor of Arts in psychology (counseling/clinical)
Kristopher Lowrey – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)
Joshua Martinez – Bachelor of Business Administration in management
Saulo Mendoza – Master of Business Administration
Kassie Milam – Bachelor of Science in business administration
Kali Parks – Bachelor of Arts in elementary education (early childhood-grade 6)
Sydnee Petty – Bachelor of Science in Guy D. Newman Honors Academy, psychology (general), Cum Laude
Dakota Pulley – Bachelor of Business Administration in accounting
Amy Segura – Bachelor of Arts in criminal justice (restorative justice), psychology (counseling/clinical)
Kristen Terway – Bachelor of Science in psychology (counseling/clinical), Cum Laude
Chelsea Thomason – Bachelor of Science in social science: jurisprudence, Cum Laude

Burleson
Tiffani-Ann San Miguel – Bachelor of Science in psychology (general psychology)

Burnet
Brandon Garrett – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice

Cibolo
Ruth Davis – Bachelor of Science in athletic training, Cum Laude

Cleburne
Terry Chumbley – Master of Education in instructional leadership

Clyde
Neal Kucinski – Bachelor of Business Administration in marketing, Cum Laude

Coleman
Taylor Armstrong – Bachelor of Business Administration in marketing, Summa Cum Laude

Comanche
Angela Parker – Bachelor of Science in elementary education (early childhood-grade 6), Cum Laude

Corpus Christi
Samuel Hoffman – Bachelor of Business Administration in Guy D. Newman Honors Academy, accounting, Cum Laude

Crandall
Darbi Frazier – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)

Del Rio
Jessi Galindo – Bachelor of Science in athletic training

De Leon
Micah Cisneroz – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)

Denton
Tyler January – Master of Business Administration

Early
Brittany Benson – Bachelor of Science in elementary education (early childhood-grade 6)
Chelsea Chesser – Bachelor of Science in English language arts and reading (middle school: grade 4-8)
Richard Cole – Bachelor of Science in exercise and sport science (sport management)
Andrea Culpepper – Bachelor of Science in business administration, Magna Cum Laude
Amy Tyler – Bachelor of Science in social work

Eastland
Amy Rice – Bachelor of Business Administration in marketing

El Paso
Ryan Durkes – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies
Blanca Gamez – Master of Business Administration
Alma Quintero – Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration
Grace Stout – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies, Summa Cum Laude

Farmington, N.M.
Shaefer Church – Bachelor of Arts in Bible, Magna Cum Laude

Flatonia
Colby Mica – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)

Flower Mound
Gavin Stewart – Bachelor of Arts in social studies composite (high school: grade 8-12)

Fort Worth
Bryan Adams – Bachelor of Arts in family studies
Darron Perry – Bachelor of Business Administration in management

Georgetown
Balentin Carranco – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice
David Stippick – Master of Arts in youth ministry
Cameron Wong – Bachelor of Science in psychology (general psychology), Cum Laude

Godley
Austin Upchurch – Bachelor of Science in communication studies (public and media)

Goliad
Evan Fleming – Bachelor of Arts in practical theology

Grapevine
Nicholas Crome – Bachelor of Business Administration in management information systems

Gunter
Richard Young – Master of Business Administration

Jacksboro
Austin Williamson – Bachelor of Arts in criminal justice

Katy
Evan Vaden – Bachelor of Science in criminal justice

Kaufman
Bethany Harper – Bachelor of Science in mathematics

Kennedale
Allison Mantell – Bachelor of Science in mathematics (high school: grade 8-12)

Mansfield
Ashley Willis – Bachelor of Arts in cross-cultural studies

Marion
Ashley Greene – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies

Midland
Jerry Hurt – Master of Arts in youth ministry
Kelsey Martin – Bachelor of Science in psychology (psychology and ministry)
Gaby Muniz – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)

Midlothian
Gabriella Guest – Bachelor of Arts in music (voice), Magna Cum Laude

Miles
Caitlin Wood – Bachelor of Arts in Guy D. Newman Honors Academy, social science: jurisprudence, Summa Cum Laude

New Braunfels
Glenda Brownlow – Bachelor of Science in business administration
Jolind Fritsche – Master of Business Administration
Justin Hall – Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (youth ministry concentration)
Elizabeth Kensing – Master of Business Administration
Francene Larrabee – Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration, Cum Laude
Courtney Wilder – Bachelor of Science in business administration

Ocala, Fla.
Benjamin Long – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)

Ozona
Adrienne Sanchez – Bachelor of Arts in Spanish

Pearland
Lynsie Anderson – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)

Pflugerville
De’andre Walker – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)

Port Aransas
James Contreras – Master of Business Administration

Red Oak
Tiffany Bullock – Bachelor of Science in elementary education (early childhood-grade 6), Cum Laude
Garrison Pate – Bachelor of Arts in family studies

Redlands, Calif.
Briana Williams – Bachelor of Science in forensic science

Richardson
Ivyanne Nichols – Bachelor of Arts in Guy D. Newman Honors Academy, communication studies (public and media), social science (international studies), Magna Cum Laude

Round Rock
Shelby Spaulding – Bachelor of Business Administration in management

San Angelo
Robert Estevis – Bachelor of Science in exercise and sport science (personal trainer)

San Antonio
Alexis Acuna – Bachelor of Business Administration in marketing

San Juan
Lorien Fleming – Bachelor of Arts in elementary education (early childhood-grade 6), Magna Cum Laude

Santa Anna
Jerry Bromley – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice

Springtown
Melanie Hammond – Bachelor of Arts in social work

Three Rivers
Chasity Coquat – Bachelor of Arts in social science: jurisprudence

Tomball
Donald Preston – Bachelor of Science in exercise and sport science (general)

Trophy Club
Adam Snyder – Bachelor of Science in business administration

Waelder
Vincent Sullivan – Bachelor of Arts in Bible

Waxahachie
Michael Snow – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education), Magna Cum Laude

White Settlement
Celina Ortiz – Bachelor of Science in criminal justice

Zephyr
Andrew Taylor – Master of Business Administration
Sydni Thompson – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies, Summa Cum Laude