HPU honors 70 students at Academic Awards Convocation

BROWNWOOD – June 1, 2018 – Howard Payne University honored 70 students for academic achievements at a ceremony held near the end of the spring 2018 semester. The students were recognized during the university’s annual Academic Awards Convocation.

Receiving awards were:

Aledo
Skyler Schoolfield, Outstanding Mock Trial Student, Outstanding Student in Library Science

Allen
Brianna Weaver, English Academic Achievement Award
Cole Bene’, Outstanding Lower Division Student in Chemistry

Alvarado
Jay Holland, Outstanding Male General Kinesiology Student

Alvin
Taylor Davis, Outstanding Music Major (Vocal) Lower Division

Arlington
Reagan McKinley Grisham, Outstanding Upper Division Communication Studies Student
Emma Reed, Outstanding Model UN Student, Outstanding Student in Family Studies

Austin
Marissa Godbey, Outstanding Music Major (Vocal) Upper Division
Riley Morrison, Outstanding Upper Division Student in Engineering Science

Bangs
Corey Martinez, Outstanding Male Athletic Training Student
Jordan Pitman, Outstanding Christian Studies Student

Beaumont
Djimonii Rai Jackson, Outstanding Student in Marketing
Khyce Randall , Paul Jay Cunningham Memorial Award

Brady
Jeffrey Gilseth, Outstanding Lower Division Student in Chemistry

Briggs
Suzanne Schad, Outstanding Music Major (Piano) Lower Division

Brownwood
Katie Ash, Outstanding New All-Level Teacher, Outstanding Candidate For Graduation In Computer Information Systems
Regina Dunlap, Outstanding Lower Division Student in Chemistry
Regina Mayrene Fleming, Outstanding Perseverance Award
Christopher Freeland, Outstanding Student Speaker Bureau Member, Texas All-State Forensics Squad
Kindell Hill, Outstanding Cross-Cultural Studies Student
Alsatia Jowers, Honor Award in Criminal Justice
Hannah Justice, Outstanding Upper Division Biology Student
Joel Justice, Outstanding History Student
Cheyanne Lovelady, Tami Pattillo Memorial Award
Seth Owen, Outstanding Male Physical Education All-Level Certification Student
Jay Sauce, Outstanding Biblical Languages Student
Isaac Sommers, Outstanding Government Student, Outstanding Moot Court Student
Andrew Stevenson, Outstanding New Secondary Teacher
Stephanie Tarigan, Outstanding Student in Mathematics
Caitlin Vincent, Outstanding Cross-Cultural Studies Student
Katelyn Zimmer, Outstanding Music Major (Instrumental) Upper Division

Burleson
Paighton McNeely, Outstanding Female General Kinesiology Student

Burnet
Jordan Hahn, Glenn Hopp Outstanding Writing Award, Outstanding Lower Division Student Of Spanish, Outstanding Moot Court Student

Carrolton
Kristin Cunningham, Outstanding Female Physical Education All-Level Certification Student

Coleman
Katie Straach, Outstanding New Elementary Teacher

Comanche
Jaze Randolph, Outstanding Student In Accounting, Male ASC Medal of Honor Award

Conroe
Ryan Wesley Mason, Outstanding Student in Accounting, Emphasis in Finance

Early
Abraham Cooper, Outstanding Music Major (Piano) Upper Division
Frank Ritter, Outstanding Non-traditional Student
Austin Caleb Throckmorton, Outstanding Student in Management

El Paso
Marina Sheets-Ochoa, Outstanding Swarm Yearbook Staff Member

Goliad
Hanna Henson, Outstanding Bible Student, Honor Award in Psychology, Outstanding Student in Library Science

Gonzales
Seth Rainey, Outstanding Lower Division Communication Studies Student

Granbury
Katelyn O’Conner, Outstanding Youth Ministry Student

Harker Heights
Jada Ciera Evans, Outstanding Student in Accounting

Hico
Lydia Heinrichs, Outstanding New Elementary Teacher
Sara Heinrichs, Most Promising Newcomer in Theatre

Howe
Lindsey Krueger, Outstanding Music Major (Instrumental) Lower Division

Humble
William Noah Payne, Outstanding Upper Division Student in Engineering Science

Huntsville
Kathleen Cravey, English Academic Achievement Award

Irving
Abner Abdia Reyes, American Ideals Award

Joshua
Julia Lynne James, Outstanding Student in Accounting

Kerrville
Morgan Patterson, Outstanding Student in General Biology

Little Elm
Rachel Crane, Outstanding Candidate for Graduation in Biology

Llano
Justin Hughes, Outstanding Lower Division Student in Engineering Science
Rachel Hughes, Outstanding Yellow Jacket Newspaper Staff Member

Lytle
Rebekah Lytle, Outstanding Academic Achievement in Communication Studies

May
Sarah Abigail Brown, Outstanding Lower Division Student of Spanish, Jack White Character Scholarship Award

Mount Pleasant
Josh Dykes, Outstanding Christian Studies Student

Ranger
Sierra Spruill, Honor Award in Social Work

Round Rock
Shawn Brody, HPU Outstanding Male Scholar-Athlete

Sweetwater
Michael Ryan Hazard, Outstanding Student in the School of Business

Tolar
Holly Leatherman, Outstanding Student in Mathematics Education

Tomball
Kayla Boucher, Female ASC Medal of Honor Award

Troup
Ethan Molnari, Outstanding Practical Theology Student

Uhland
Ariana Rehm, Outstanding Female Athletic Training Student

Valley Mills
Lance Bracco, Outstanding Lower Division Biology Student

Watauga
Kaitlyn Harrison, HPU Outstanding Female Scholar-Athlete

Winnsboro
Cassia Rose, Outstanding Upper Division Student of Spanish, Outstanding Achievement in Theatre

Wylie
Montana Phelps, Outstanding Candidate for Graduation in Engineering Science

Applications are still being accepted for the fall 2018 semester at Howard Payne University (www.hputx.edu/apply). HPU offers a variety of financial aid options. For more information about HPU, contact HPU’s Office of Admission at 325-649-8020 or by e-mail at enroll@hputx.edu.

###