Recent News News Archives News Categories

HPU graduates 116 students at Commencement ceremony for spring and summer graduates

BROWNWOOD – September 17, 2020 – Howard Payne University presented degrees to 116 students during its Commencement ceremony for spring and summer 2020 graduates, held in late August. HPU’s spring Commencement ceremony was postponed until the end of the summer due to safety concerns related to COVID-19.

Degrees were presented to graduates by Dr. Cory Hines, HPU president, and other university personnel. The Commencement address was delivered by Dr. Antonio Josué Miranda, president of the Hispanic Baptist Convention of Texas. Dr. Miranda is campus pastor and the director of the graduate programs at Stark College and Seminary in Corpus Christi and also serves as pastor of Primera Iglesia Bautista in Robstown.

Students must have a 3.55-3.69 grade-point average to graduate Cum Laude; a 3.70-3.84 GPA to graduate Magna Cum Laude; and a 3.85-4.0 GPA to graduate Summa Cum Laude.

Allen

Cole Patrick Bené, Bachelor of Science in biology

Kelly D’Ann Lindquist, Bachelor of Arts in Christian education

Alvin

Bryan Lee Bourque, Bachelor of Music in church music and worship

Taylor Grace Davis, Bachelor of Music in music education all-level certification, Summa Cum Laude

Alvord

Cooper Alan Hering, Bachelor of Arts in youth ministry

Arlington

Linda Bui, Master of Business Administration

Cade Joseph Varrichio, Bachelor of Business Administration in marketing

Austin

Angelica Carolyn Ramirez, Bachelor of Science in biology

Joshua Tomas Rodriguez, Bachelor of Science in athletic training

Luke Peter Victor, Bachelor of Business Administration in marketing

Bellville

Haylee Nichole Williams, Bachelor of Arts in practical theology and in communication studies (public and media)

Brady

Shelby Layn Smart, Bachelor of Arts in family studies

Brownwood

Skyler Don Andrews, Bachelor of Science in computer information systems (system development), Cum Laude

Brandon Allen Badgeley, Master of Business Administration

Riley Jackson Bell, Master of Business Administration

Brooklyn Brinn Britton, Bachelor of Arts in history and in English

Brad Elliot Erskin, Bachelor of Science in kinesiology (general)

Jessica Faith Hardy, Master of Business Administration

Aaron Rey Jimenez, Bachelor of Arts in English language arts (high school)

Marleyna Kennedy Murray, Bachelor of Science in criminal justice, Summa Cum Laude

Hannah Jean Netherton, Bachelor of Science elementary education (early childhood – grade 6), Magna Cum Laude

Kory Scott Owen, Bachelor of Science in kinesiology (general)

Tamera Joy Ryan, Bachelor of Arts in psychology (general)

Destiny Cheyenne Sharp, Bachelor of Science in social work

Shannon Shae Sheehan, Bachelor of Arts in English and in theatre arts (all-level certification)

Brayden Don Towell, Bachelor of Science in computer information systems (multimedia)

Bulverde

Madelyn Joy Deviney, Bachelor of Arts in the Guy D. Newman Honors Academy and in English, Summa Cum Laude

Burleson

Vanessa Lynn Castañeda, Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), Summa Cum Laude

Burnet

Jordan Elisabeth Hahn, Bachelor of Arts in the Guy D. Newman Honors Academy, English and social science (global studies), Summa Cum Laude

Chandler

Paulo Bryant Flores, Bachelor of Science in chemistry (biochemistry)

Madison Rianna Neal, Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies

Cisco

Brandon Charles McGibeny, Master of Education in sport and wellness leadership

Tonya Gayle Thompson, Bachelor of Science in kinesiology (personal trainer)

Comanche

Rachel Nicole Lilley, Bachelor of Arts in elementary education (early childhood – grade 6)

Corpus Christi

Ethan Gerald Cerna, Bachelor of Science in biology

Dallas

Alfredo Lozano, Bachelor of Business Administration in marketing

Marshall Randell Mann, Master of Business Administration

Dayton

Amber Marie Ontiveros, Bachelor of Science in biology

DeRidder, Louisiana

Shawneece Lynae’ Jones, Bachelor of Science in kinesiology (general)

Dermott

Tanner Cole Jennings, Bachelor of Science in business administration

Devine

Krystal Sullivan Ramsay, Master of Business Administration

Dripping Springs

Adan Rene Dominguez, Bachelor of Business Administration in management

Early

Samantha Ann Marie Barnard, Bachelor of Science in athletic training

Hunter Lee Coffee, Bachelor of Science in business administration, Magna Cum Laude

Jennifer Nicole Sepeda, Bachelor of Science in biology

El Paso

Melory Jerry Carter, Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies

Rodolfo Miguel Castro, Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite)

Adam David Drake, Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (youth ministry)

Damone Hopewell, Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite)

Joanne Jurado, Master of Business Administration

Victoria Maldonado, Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration and in Christian studies (composite)

Pedro Alejandro Preciado, Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice

Laura Serrano, Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite)

Nicole Frances Wilson, Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies

Emory

Harlei Jewell Struck, Bachelor of Business Administration in management

Fort Hood

Kyle Aneury Figueroa, Bachelor of Science in computer information systems (system development)

Fort Worth

Ty Alan Wright, Bachelor of Business Administration in accounting, Cum Laude

Frisco

Reagan Alexandra Ridlehuber, Bachelor of Science in athletic training, Cum Laude

Glenn Heights

Dairon Alexander Houston, Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies

Granbury

Madison Deverle Miller, Bachelor of Business Administration in marketing

Grand Prairie

Gabriella Marie Diaz De Leon, Bachelor of Arts in communications (public and media)

Haltom City

Dayane Gutierrez, Master of Business Administration

Howe

Lindsey Brooke Krueger, Bachelor of Music in music education (instrumental), Summa Cum Laude

Huntsville

Caprica Danyelle Brooks, Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice

Kathleen Diane Cravey, Bachelor of Arts in communications (public and media), Cum Laude

Hutto

Noah Nathanael Acord, Master of Arts in youth ministry

Katy

Anastasia Alexis Willis, Bachelor of Science in athletic training, Cum Laude

Kyle

Stephen Kyle Wright, Master of Business Administration

Lake Charles, Lousisiana

Kinsey Joy Cornner Colegrove, Bachelor of Science in elementary education (early childhood –

grade 6), Magna Cum Laude

Lavon

Hudson Everett Smith, Bachelor of Business Administration in management

Little Elm

Danielle Ketter, Bachelor of Arts in criminal justice and psychology (general), Summa Cum Laude

Llano

Justin Christopher Hughes, Bachelor of Science in engineering science, Cum Laude

Lubbock

Travis John Bailey, Master of Arts in theology and ministry

Jamie C.G. Garrett, Bachelor of Arts in practical theology

May

Sarah Abigail Brown, Bachelor of Arts in art (all-level certification), Summa Cum Laude

Hannah Elizabeth Potter, Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), Summa Cum Laude

Mesquite

Cindy Alexandra Gutierrez, Bachelor of Business Administration in marketing

Kendall Jerrod Moore, Bachelor of Science in kinesiology (general)

Midway, Arkansas

David Mauricio Manolof, Bachelor of Science in social work, Cum Laude

Jessica Lynn Swonger , Bachelor of Arts in the Guy D. Newman Honors Academy, psychology (general) and social science (jurisprudence), Summa Cum Laude

Mount Pleasant

Paul Isaac Chandler, Bachelor of Arts in Christian education

Maci Ann Dorsey, Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6) Magna Cum Laude

New Braunfels

Rebecca Lynn Fresne, Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration, Summa Cum Laude

Michael Paul Hadley, Master of Business Administration

Koulton Charles Hall, Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration

Sheila Murphy , Master of Business Administration

Michael Donald Nunn , Master of Business Administration

Clara Gibbs Seelhammer, Master of Business Administration

Samuel Douglas Soape, Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration

Marcus Valadez Solis, Bachelor of Applied Arts and Sciences, criminal justice

Lindsey Regan Tumlinson, Bachelor of Arts in social work

Palestine

Gabriel Johnson Means, Bachelor of Science in engineering science

Pearl City, Hawaii

Foga’a Elizabeth Solomona-Afoa, Bachelor of Science in athletic training

Pflugerville

Sarah Maree Ramos, Bachelor of Business Administration in management

Phoenix, Arizona

Dominic Jacob DeNardo, Bachelor of Science in business administration

Plantersville

Austin Michael Killgore, Bachelor of Science in computer information systems (system development)

Red Oak

Brendyn Keith Porter, Bachelor of Arts in music (voice)

Round Rock

Seth Allan Brody, Bachelor of Science in biology

Penny Rose Stehlik, Bachelor of Arts in the Guy D. Newman Honors Academy and social science (global studies), Summa Cum Laude

Rowlett

Rachel Elise Carpenter, Bachelor of Arts in the Guy D. Newman Honors Academy and Biblical languages, Summa Cum Laude

San Angelo

Kristin Leeann Haman, Master of Education in sport and wellness leadership

San Antonio

Jordan Terrell Beasley, Master of Business Administration

Jacob T. Braxton Bowren, Bachelor of Arts in theatre

DeVante Donald, Bachelor of Science in computer information systems (system development)

Nicholas William Stolt, Bachelor of Science in business administration

San Marcos

Andrew Cruz Idrogo, Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration

Rhonda Linn Shooshan, Master of Business Administration

Schertz

Jada Shirelle Jones, Bachelor of Science in biology

Seguin

Carol Sue Aramendia, Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite), Summa Cum Laude

Stephenville

Shadd Carson Cole, Master of Education in sport and wellness leadership

Topeka, Kansas

Jayde Miyuki-Ann Miyamoto , Bachelor of Science in business administration, Magna Cum Laude

Tuscola

Lillie Cheyenne McDonald, Bachelor of Arts in practical theology, Cum Laude

Waxahachie

Samuel Travis Bosher, Bachelor of Science in kinesiology (general)

Weatherford

Colton Don Horton, Master of Business Administration

Wylie

Abigail Louise Fraser, Bachelor of Arts in Christian education

Zephyr

Kashtyn Kael Eoff, Bachelor of Arts in social work

###

Cutline #1: Justin Hughes of Llano celebrates with a “Sting ’em” hand sign, representing HPU’s yellow jacket mascot, following the university’s Commencement ceremony for 2020 spring and summer graduates.

Cutline #2: Dr. Cory Hines ’97, HPU president, addresses attendees of HPU’s recent Commencement ceremony.

Cutline #3: Dr. Donnie Auvenshine ’75, vice president for academic affairs, presides over the conferring of degrees during HPU’s Commencement ceremony.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on tumblr
Tumblr
Share on email
Email