Recent News News Archives News Categories

HPU graduates 76 at Commencement in December

BROWNWOOD – January 29, 2015 – Howard Payne University graduated 76 students during its Commencement ceremony held at the close of the fall 2014 semester.

Dr. W. Mark Tew, provost and chief academic officer, and other university representatives conferred the degrees.

Students must have a 3.55-3.69 grade-point average to graduate Cum Laude; a 3.70-3.84 GPA to graduate Magna Cum Laude; and a 3.85-4.0 GPA to graduate Summa Cum Laude.

Graduates included:

Alexandria, La.
Jeremy Andrew Perkins – Bachelor of Science in mathematics

Alvin
Tori Ann Moore – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6)

Andrews
Whitney Nicole Turnacliff – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6)

Apex, N.C.
Jessica Marie Terway – Bachelor of Arts in English, language arts, and reading (grade 4-8)

Austin
Garrett Samuel Garner – Bachelor of Arts in youth ministry
Jennifer Michelle Goff – Bachelor of Arts in family studies

Balch Springs
Edgar Villa – Bachelor of Business Administration in marketing

Bangs
Joey Lee Lewis – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice
Christopher Paul Martinez – Bachelor of Arts in English
Jessica Lynann Ramirez – Bachelor of Arts in social studies composite (grade 8-12) and the Guy D. Newman Honors Academy
Matthew Allen Simons – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice

Belton
Jamie Michelle Tish – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6)

Big Lake
Samantha Lynn Guerrero – Bachelor of Science in English, language arts and reading (grade 8-12)

Blanket
Mary Elizabeth Vasquez – Bachelor of Arts in biblical languages and English, Cum Laude

Brady
Bracken Cole Bean – Bachelor of Arts in youth ministry

Brenham
Kassey Diane Nix – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6)

Brownwood
Dillon Cole Adams – Bachelor of Science in exercise and sport science (personal trainer)
Jeremy Holland Newman Bartley – Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6)
Carson Brent Burns – Bachelor of Arts in youth ministry
Tyler Sean Cooper – Bachelor of Music in music-instrumental (all-level certification)
Shelby Jayne Creed – Bachelor of Science in business administration
Jeffrey Scott Edmondson – Bachelor of Science in business administration, Magna Cum Laude
Stephanie Ann Gutierrez – Bachelor of Arts in social work
Paola Guzman – Bachelor of Arts in criminal justice
Jeremy Allen Hogue – Bachelor of Science in computer information systems (systems development), Magna Cum Laude
Audrey Faye Lasserre – Bachelor of Arts in cross-cultural studies
Bethany Mae Lee – Bachelor of Arts in communication (public and media communication)
Matthew James Lowrey – Bachelor of Science in computer information systems (systems development)
Ana Laura Romero – Bachelor of Science in business administration
Coby Nicole Sauce – Master of Business Administration in business administration
David Philip Sheffield – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies
Stephen Arthur Sullivan – Master of Business Administration in business administration

Buda
Aaran Wiley Hopkins – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies, Summa Cum Laude

Canyon Lake
Ashley Marie Krohn – Bachelor of Science in business administration

Coleman
Jessica Nicole Morales – Bachelor of Science in psychology

Comanche
James Matthew Smith – Bachelor of Science in mathematics, Magna Cum Laude

Commerce, Mich.
Stephanie Marie Boggs – Bachelor of Science in exercise and sport science (all-level certification)

Early
Tresta Larae Donahoo – Bachelor of Science in psychology
Raymond Charles Gerth – Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies
Kevin Fitzgerald Holamon – Bachelor of Science in political science/pre-law, Summa Cum Laude
Kevin Edward Kirk – Master of Business Administration in business administration
Amber Dawn Poulter – Bachelor of Arts in English
Bo Grant Ross – Master of Business Administration in business administration

El Paso
Lorena Anchondo – Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration
Itza Mar Jaramillo – Bachelor of Arts in social studies composite, Cum Laude
Davita Solorzano – Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration
Jacque Lynn Valdez – Bachelor of Applied Arts and Sciences in business management, Magna Cum Laude

Fayetteville, N.C.
Tracy Lynn Tucker – Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (Bible concentration), Summa Cum Laude

Fort Worth
Rebekah Lindsay Steadman – Bachelor of Arts in social work

Georgetown
Lucas Wayne Creed – Master of Business Administration in business administration
Kara Ann May – Bachelor of Science in business administration

Harlingen
Edward Scott Martinez – Master of Business Administration in business administration

Houston
Tonya Kara Bloomer – Bachelor of Arts in social work, Summa Cum Laude

Killeen
Amanda Michelle Cruddas – Bachelor of Arts in English, language arts and reading (grade 8-12), Magna Cum Laude

Lamesa
Lisa Janelle Stogner – Master of Business Administration in business administration

Lone Oak
Christopher James Schumann – Bachelor of Science in exercise and sport science (personal trainer)

Lytle
Jacob Josaiah Carrillo – Bachelor of Arts in communication (organizational and leadership communication)

Midland
Hope Elizabeth D’Alessio – Bachelor of Arts in family psychology

Missoula, Mont.
Rebekah Leigh Johnson – Bachelor of Arts in history (general)

New Braunfels
Linda Selma Cox – Master of Business Administration in business administration

Oak Leaf
Courtney Elizabeth Beene – Bachelor of Arts in English, language arts and reading (grade 8-12)

Paradise
Corgan Mitchell Andrews – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)

Placentia, Calif.
Kyle James Dennis – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice

Prosper
Luis Alfredo Solis – Bachelor of Science in criminal justice

Red Oak
Raven Diane Wilson – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)

San Antonio
Jasimine Monae Bryant – Bachelor of Arts in psychology, Magna Cum Laude
Rebecca Marie Etter – Bachelor of Arts in elementary education (early childhood – grade 6), Cum Laude
Savannah Rose Mora – Master of Arts in youth ministry

Seminole
Anthony Jase Waller – Master of Arts in theology and ministry

Springtown
Joel Torres Muzquiz – Bachelor of Business Administration in management

Stanton
Corbin Heath Young – Master of Arts in theology and ministry

Stephenville
Jose Angelo Mata – Master of Education in instructional leadership

Sweetwater
Austin James Burt – Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice

Temple
Macy Catherine McPherson – Bachelor of Science in biology, Magna Cum Laude

Victoria
Neva Marie Bowers – Bachelor of Business Administration in management, Cum Laude

Waxahachie
James Russell Snow – Bachelor of Science in exercise and sport science (physical education)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on tumblr
Tumblr
Share on email
Email