Recent News News Archives News Categories

HPU honors 64 students during Academic Awards Convocation

BROWNWOOD – May 3, 2016 – Howard Payne University recently honored 64 students for academic achievements during the spring 2016 semester. The students were recognized during the university’s annual Academic Awards Convocation.

Receiving awards were:

Abilene
Brittony Walker, Outstanding Student in Family Studies

Aledo
Skyler Schoolfield, Outstanding Lower-Division Student in Spanish

Alvarado
Ashleigh Moss, Most Promising Newcomer in Theatre
Natalie Stephens, Outstanding Music Major (Vocal) – Lower-Division

Amarillo
Xavier McFalls, TAHPERD (Texas Association for Health, Physical Education, Recreation & Dance) Student of the Year

Arlington
Reagan Grisham, Outstanding Lower-Division Student in Communication Studies

Austin
Nicole Goodwin, Outstanding Lower-Division Student in Biology

Bangs
Callie Adams, Outstanding Exercise and Sport Science Major and American Kinesiology Association Outstanding Major
Victoria Hardin, Honor Award in Psychology

Big Spring
Kelsey Weir, Outstanding Student in Mathematics Education

Briggs
Allison Eaton, American Southwest Conference Female Medal of Honor

Brownwood
Travis Adams, Outstanding Freshman in Art
Blake Biessener, Outstanding Student in Computer Information Systems
Lydia Conrad, Outstanding Senior in Art
Chelsea Garcia, Outstanding Nontraditional Student
Molly Hull, Outstanding New All-Level Teacher
Hannah Justice, Outstanding Student in General Biology
Kindry Kirbo, Outstanding Candidate for Graduation in Biology
Jason Murphy, Outstanding Model United Nations Student
Zachary Peterson, Most Promising Freshman in English

Comanche
Kaeli Goodgion, Outstanding Freshman in Art

Dallas
Richard Treviso, Outstanding Lower-Division Student in Chemistry

Desoto
Danyel Bradley, Tami Pattillo Memorial Award

Early
Abraham Cooper, Outstanding Music Major (Instrumental) – Lower-Division Student and Outstanding Upper-Division Student in Chemistry
Amy Tyler, Honor Award in Social Work

Eastland
Cody Perrin, Outstanding History Student

Edinburg
Andrea Culpepper, Outstanding Student in Management

Ennis
Ashley Chapman, Outstanding Government Student

Farmington, N.M.
Shaefer Church, Outstanding Student in Bible and Outstanding Student in Christian Studies
Zachary Sterling, Outstanding Student in Youth Ministry

Florence
Luis Robles, Honor Award in Criminal Justice and HPU Male Scholar-Athlete

Fredericksburg
Chandler Condra, Outstanding Student in the School of Business

Gatesville
Murry Clingerman, Outstanding Student in Accounting

Godley
Tolli Wylie, Outstanding New Elementary Teacher

Goldthwaite
Brittany Martin, Outstanding Achievement in Theatre

Greenville
Anna Lauren Jeffers, Outstanding Student in Christian Education

Gunter
Richard Young, Paul J. Cunningham Memorial Award and American Southwest Conference Male Medal of Honor

Harlingen
Cody H. Hughes, Most Promising Freshman in English

Hico
Lydia Heinrichs, Outstanding Swarm Yearbook Staff Member

Highlands
Hannah Strebeck, Outstanding Music Major (Instrumental) – Upper-Division Student

Kennedale
Hailey Green, Most Promising Newcomer in Theatre

Kerrville
Jimmy Abbatiello, Outstanding Upper-Division Student in Communication Studies

Little Elm
Rachel Crane, Outstanding Lower-Division Student in Biology

Llano
Rachel Hughes, Outstanding Yellow Jacket Newspaper Staff Member

Lockhart
TJ Counce, Outstanding Mock Trial Student

Lytle
Jaclyn Bonner, Outstanding Academic Achievement in Communication Studies

McKinney
Fred Zavala, Academic Achievement in English

Memphis
Callie Molloy, HPU Female Scholar-Athlete

Midlothian
Gabriella Guest, Outstanding Music Major (Vocal) – Upper-Division

North Richland Hills
Lacey Eagan, Outstanding Lower-Division Mathematics Student

Perryton
Keaton Fletcher, Outstanding Upper-Division Student in Biology

Richardson
Ivyanne Nichols, Outstanding Student in Biblical Languages

Richland Hills
Luke Jester, Outstanding Upper-Division Mathematics Student

Salado
Thomas Kyle, Outstanding Student in Cross-Cultural Studies

San Angelo
Kyndal Broome, Outstanding Student in Management and Outstanding Upper-Division Student in Spanish
Kristin Haman, Highest GPA in Exercise and Sport Science and Outstanding Athletic Training Major

Santo
Sarah Van Remmen, Excellence in Chemistry

Shepherd
Katelyn Zimmer, Outstanding Lower-Division Student in Spanish

Southlake
Braxton Clark, Outstanding Student Speaker Bureau Member

Spurger
Jessi Jordan, Outstanding Student in Christian Studies

Temple
Zachary Eller, Outstanding Student in Business Administration

Waco
Drew McNeill, Outstanding Freshman in Art

Waskom
Rebeca Puente, Outstanding Moot Court Student

Waxahachie
Michael Snow, TAHPERD (Texas Association for Health, Physical Education, Recreation & Dance) Student of the Year

###

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on tumblr
Tumblr
Share on email
Email

Register to participate in the Alumni Choir Concert on Saturday, Oct. 2.

Alumni Choir Registration
Voice Part