Recent News News Archives News Categories

HPU presents degrees to 187 graduates at recent Commencement ceremonies

BROWNWOOD – July 1, 2021 – Howard Payne University presented degrees to 187 graduates at Commencement ceremonies held in May for fall 2020 and spring 2021 graduates. Degrees were conferred by Dr. Cory Hines, HPU president, and other university personnel.

Abbott
Kylie Johnson, Bachelor of Arts in cross cultural studies, Summa Cum Laude

Abilene
Kimberly Bundick, Bachelor of Applied Arts and Sciences in Business Administration

Alleyton
Julia Catlett, Bachelor of Arts in Christian education (ministry leadership), Summa Cum Laude

Altus, Oklahoma
Dreema Abila, Bachelor of Arts in psychology (general)

Arlington
Leslieann Griffin, Bachelor of Science in chemistry

Austin
Jordan Barrs, Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice
Ehlar Htoo, Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice
Joshua Taylor, Bachelor of Business Administration in marketing

Bangs
Landon James, Bachelor of Arts in youth ministry, Cum Laude
Jacey Pannell, Bachelor of Arts in social studies composite (grades 7 – 12)

Bastrop
Antonio Zermeno, Bachelor of Arts in practical theology

Beaumont
Cyrus Coleman, Bachelor of Science in kinesiology (personal trainer)
Brittany Rideau, Bachelor of Science in biology

Bellville
Tyler Dingle, Bachelor of Arts in youth ministry
Brittany Paget Faught, Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6)

Beloit, Wisconsin
Wyatt Olson, Master of Education in sport and wellness leadership

Belton
Emily Kepling, Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6)

Bertram
Sawyer Fisher, Master of Business Administration

Blanket
Esmeralda Maldonado, Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies
Shaunna Simpson, Bachelor of Science in business administration, Cum Laude

Boerne
Charles Lewis, Bachelor of Business Administration in Marketing and Bachelor of Arts in the Guy D. Newman Honors Academy, Cum Laude

Brady
Jeffrey Gilseth, Bachelor of Science in biology, Magna Cum Laude

Brea, California
Alexis Sullivan, Bachelor of Science in psychology (general)

Brentwood, California
Sawyer Olson, Master of Business Administration

Brookesmith
James Taylor, Bachelor of Arts in Social Work

Brownfield
Conner Faught, Bachelor of Arts in social science (jurisprudence), Bible, and the Guy D. Newman Honors Academy, Summa Cum Laude

Brownwood
Cecil Banks, Bachelor of Science in kinesiology (general)
Jordan Coronado, Bachelor of Arts in social studies composite (grades 7 – 12)
Hanna Crow, Bachelor of Science in Nursing
Talen Davis-Rentfro, Bachelor of Science in engineering science
Christian Garcia, Master of Arts in youth ministry
Ellen Gonzalez, Bachelor of Arts in social work, Magna Cum Laude
Kyle Hampton, Bachelor of Science in business administration, Magna Cum Laude
Conice Horner, Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration
Tanya Martinez, Bachelor of Arts in social science (American political studies), Magna Cum Laude
Josie McClung, Bachelor of Science in Nursing
Marisa Miller, Bachelor of Arts in social work
Pearline Minor, Bachelor of Arts in criminal justice
Amy Perez, Bachelor of Arts in English language arts (grades 7 – 12)
Grace Randolph, Bachelor of Science (grades 4 – 8), Magna Cum Laude
Andreahnna Rosenquist, Bachelor of Music in music performance (voice)
Paden Seidel, Bachelor of Science in engineering science
Sierra Stinehour, Bachelor of Arts in criminal justice
Ashley Strong, Bachelor of Science in nursing
Stephanie Thompson, Master of Education in sport and wellness leadership
Trishawn Townes, Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice
Michael Westerman, Master of Business Administration
Brienna Williams, Bachelor of Arts in strategic communication, Summa Cum Laude

Bryan
Kaidrion Latson, Bachelor of Science social science (American political studies)

Burleson
Lexie Hobby, Bachelor of Arts in history and the Guy D. Newman Honors Academy
Taylor Kelley, Bachelor of Business Administration in management

Canyon Lake
Christopher Jacques, Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies
Kenneth McKenzie, Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite)

Carrollton
Laurel Pinkney, Bachelor of Arts in theatre

Chaparral, New Mexico
Bernadette Rowlison, Bachelor of Applied Arts and Science in Christian studies (composite)

Chariton, Iowa
Hunter Walker, Bachelor of Arts in history

Cleveland
Lesly Garcia, Bachelor of Arts in criminal justice

Clifton
Keylee Sinderud, Bachelor of Science in kinesiology (general)

Comanche
Lori Barnett, Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies
Collin Davis, Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice, Cum Laude
Zackary Johnson, Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (practical theology)

Concord, California
Eric Johnson, Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies

Conroe
Benjamin Schardt, Bachelor of Business Administration in accounting, Magna Cum Laude

Copperas Cove
Jacob Bonner, Bachelor of Science in engineering science
Bryant Williams, Bachelor of Science in kinesiology (general)

Crosby
Ciara Riendeau, Bachelor of Science in business administration

Dallas
Hayden Gowens, Master of Business Administration

Dripping Springs
Robert Miller, Bachelor of Applied Arts and Sciences in Criminal Justice

Early
Caleb Callaway, Bachelor of Arts in communications (public and media)
Annikka Chavez, Bachelor of Arts in elementary education (early childhood – grade 6)
Logan Gressett, Bachelor of Business Administration in accounting
Lauren Haines, Bachelor of Arts in social science (jurisprudence) and the Guy D. Newman Honors Academy, Magna Cum Laude
Xavier Haines, Bachelor of Arts in history (grades 7 – 12) and Christian education, Magna Cum Laude
Seth Jesko, Bachelor of Science in computer information systems (systems development), Summa Cum Laude
Nathan Lacy, Bachelor of Music in music education (instrumental – all-level)
Kaley Whitley, Bachelor of Business Administration in management

Eastland
Caiden Yates, Bachelor of Busines Administration in management

El Paso
Natalia Sarmiento, Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration

Elgin
David Jaramillo-Alejo, Bachelor of Business Administration in accounting

Ennis
Jenna Stuard, Bachelor of Science in psychology (counseling and clinical), Magna Cum Laude

Flower Mound
Jared Pollock, Bachelor of Science in business administration, Magna Cum Laude

Forney
Zachary Eskridge, Bachelor of Arts in social studies composite (grades 7 – 12)

Fort Worth
Benjamin Lewis, Master of Business Administration
Lucy Manning, Bachelor of Arts in communications (public and media), social science (jurisprudence), and the Guy D. Newman Honors Academy, Magna Cum Laude
Jalen Pate, Bachelor of Science in computer information systems (system development)

Frisco
Rebekah Barnett, Bachelor of Music in music education (choral – all-level), Summa Cum Laude
Charles Whitson, Master of Arts in theology and ministry

Frost
Karlie Scott, Bachelor of Science in kinesiology (all-level)

Galveston
Sierra Ross, Bachelor of Arts in social science (jurisprudence) and the Guy D. Newman Honors Academy, Summa Cum Laude

Gatesville
Alex Mata, Bachelor of Arts in social work, Cum Laude

Georgetown
Clarissa Carranco, Bachelor of Arts in family studies

Gladewater
Chase Day, Bachelor of Science in kinesiology (general)

Glenn Heights
Shakira Wells, Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies

Goldthwaite
Ryan Miles, Bachelor of Arts in music (voice)

Gonzales
Debra Jamison, Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite), Cum Laude

Gruver
Suzanne Schad, Bachelor of Music in music education (instrumental – all-level), Summa Cum Laude

Hico
Sara Heinrichs, Bachelor of Arts in theatre arts (all-level), Summa Cum Laude

Hillsboro
Raven Heslip-Shelton, Bachelor of Science in athletic training, Cum Laude

Houston
Keith Baker, Bachelor of Applied Arts and Sciences in general studies
Francisco Josue Benitez, Bachelor of Science in criminal justice
David Berzins, Bachelor of Business Administration in finance, Summa Cum Laude
Kyle Purdes, Bachelor of Business Administration in management
Kayla Rayos, Bachelor of Arts in criminal justice
Diana Torres, Bachelor of Arts in social work
Christian Wilson, Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), Magna Cum Laude

Joshua
Hannah Pflueger, Bachelor of Science in business administration

Keller
Travis Taylor, Bachelor of Science in information systems management

Kerrville
Morgan Patterson, Bachelor of Science in biomedical science and the Guy D. Newman Honors Academy, Summa Cum Laude

Killeen
Elijah House, Bachelor of Arts in social studies (grade 7 – 12)
Joseph Lahmann, Bachelor of Business Administration in management

Klein
Jacob Rodriguez, Bachelor of Science in kinesiology (general)

Kyle
Patrick Casey, Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration

Lampasas
Matthew Martin, Bachelor of Science in kinesiology (general), Summa Cum Laude
Hope Veroneau, Bachelor of Arts in art (all-level)

Lawn
Carlie Voce, Bachelor of Arts in psychology (psychology and ministry)

League City
Thomas Carte, Bachelor of Business Administration in management

Leander
Madeline DuPre, Bachelor of Arts in social science (jurisprudence), psychology (general), and the Guy D. Newman Honors Academy, Cum Laude

Levelland
Lindsey Featherston, Bachelor of Arts in psychology (general)

Lewisville
Adrien Barrientos, Bachelor of Science in Nursing

Little Elm
Brady Wade, Bachelor of Science in kinesiology (general)

Live Oak
Brad Ward, Bachelor of Arts in social studies (grade 7 – 12), Summa Cum Laude

Livingston
Kaela Marberry, Bachelor of Science in athletic training

Longview
Daniela Puente, Bachelor of Science in biology and the Guy D. Newman Honors Academy, Summa Cum Laude

Magnolia
Brandon Pace, Master of Arts in theology and ministry

Mansfield
Cody Willis, Bachelor of Business Administration in marketing

Marlin
Chelsey Harris, Bachelor of Business Administration in management, Magna Cum Laude

May
Donna Moses, Bachelor of Arts in theatre arts (all-level)
Emily O’Neill, Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6)

McKinney
Andrew Evans, Master of Business Administration

Midland
Kimberly Bogart, Bachelor of Science in mathematics (grades 7 – 12)
Robert Evans, Bachelor of Science in kinesiology (personal trainer)
Jacob Lehrer, Bachelor of Arts in social science (jurisprudence) and Guy D. Newman Honors Academy, Magna Cum Laude

Mount Pleasant
Paul Chandler, Master of Arts in theology and ministry

Mulberry, Arkansas
Whitney O’Dell, Master of Business Administration

New Braunfels
Amanda Beatty, Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration
Dylan Cobb, Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration, Magna Cum Laude
Gregory Cunningham, Master of Business Administration
Lauren Garza, Master of Business Administration
Alexandria Leija, Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice
Sebastian Paulmann, Bachelor of Science in business administration, Summa Cum Laude

Nixon
Austin Rogers, Bachelor of Science in mathematics

Orange
Jonathan Strebeck, Bachelor of Music in music education (instrumental – all-level)

Paradise
Dalton Pendergrass, Bachelor of Music in music education (instrumental – all-level)

Pearland
Melinda Mendoza, Bachelor of Science in kinesiology (all-level), Magna Cum Laude

Pflugerville
Esdras Calvac, Bachelor of Business Administration in management
Steven Cavaness, Bachelor of Science in kinesiology (general)
Sarah Ramos, Master of Business Administration

Plano
Zachary Gingrich, Bachelor of Business Administration in management, Cum Laude

Poolville
Brycen Martin, Bachelor of Arts in criminal justice

Port Deposit, Maryland
Morgan Tennant, Master of Education in sport and wellness leadership

Red Oak
Jordan Bryant, Bachelor of Business Administration in management

Richland Hills
Cris Anguiano, Master of Arts in theology and ministry

Rising Star
Taylor Cox Chandler, Bachelor of Arts in Christian education (ministry leadership), Magna Cum Laude

Rockdale
Benjamin Blanchard, Bachelor of Arts in history
Brian Blanchard, Bachelor of Music in piano (pedagogy), Summa Cum Laude
Erin Blanchard, Bachelor of Business Administration in marketing, Magna Cum Laude

Rockwall
Sara Olgin, Bachelor of Science in kinesiology (general)

Round Rock
Autumn Cadena, Bachelor of Science in athletic training
Ryan Rutledge, Bachelor of Arts in English

Royse City
Brett Martinez, Bachelor of Arts in history (grade 7 – 12)

San Angelo
Brandon Hettick, Master of Business Administration
Alexandra Lemus, Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite)
Ragen Noriega, Bachelor of Science in kinesiology (general)

San Antonio
Elizabeth Benn, Bachelor of Arts in psychology (counseling and clinical), Magna Cum Laude
Brittany Brown, Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6), Cum Laude
Daisy Flores, Bachelor of Business Administration in management, Magna Cum Laude
Mary Lane, Bachelor of Science in elementary education (early childhood – grade 6)
Collin Salyers, Master of Business Administration
Kira Teel, Bachelor of Science Nursing

San Marcos
Tyler Howard, Bachelor of Business Administration in management

Santa Teresa, New Mexico
Vicki Johnston, Bachelor of Applied Arts and Sciences in Christian studies (composite)

Sherman
Kayla Anderson, Bachelor of Science in kinesiology (general), Summa Cum Laude

Temple
Jayland Brown, Bachelor of Arts in music (instrumental)

Throckmorton
Amy Pitman, Master of Arts in theology and ministry

Tucson, Arizona
Karissa Dusek, Bachelor of Arts in psychology (general), Summa Cum Laude

Tyler
Jake Parker, Bachelor of Science in kinesiology (general)

Universal City
Micah McDowell, Bachelor of Arts in history, Magna Cum Laude
Elena Standridge, Bachelor of Science in psychology (industrial and organization)

Uvalde
Gabrielle Cook, Bachelor of Arts in history

Waco
Cameron Gutierrez, Bachelor of Business Administration in management

Waxahachie
Kayla Hill, Bachelor of Science in kinesiology (general), Cum Laude

Weatherford
Mackinzey Boyer, Bachelor of Science in forensic science (chemistry) and the Guy D. Newman Honors Academy, Magna Cum Laude
Sidney Ganus, Bachelor of Arts in English language arts (grades 7 – 12) and the Guy D. Newman Honors Academy, Summa Cum Laude
Lydia Simmons, Bachelor of Applied Arts and Sciences in business administration

Whitewright
Payton Jones, Bachelor of Applied Arts and Sciences in criminal justice

Winters
Tia Campos, Bachelor of Arts in communications (public and media)

Zephyr
Emily Talley, Bachelor of Arts in social work, Summa Cum Laude

###

Cutline: Howard Payne University presented degrees to 187 graduates from the fall 2020 and spring 2021 semesters.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on tumblr
Tumblr
Share on email
Email

Register to participate in the Alumni Choir Concert on Saturday, Oct. 2.

Alumni Choir Registration
Voice Part